Geri Dön

İspanya’dan Türkiye’nin AB üyeliğine tam destek

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi ile Avrupa, Akdeniz ilişkileri konusunda uzman İspanyol düşünce kuruluşu European Instute of the Mediterranean (IEMed) tarafından yıllık “Türkiye-İspanya Konferansı” gerçekleştirildi. İspanyol yetkililer, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üyeliğine desteklerini açıkladı

İspanya’dan Türkiye’nin  AB üyeliğine tam destek

Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki konferansta konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, iki ülke ilişkilerinin son 10 yılda ivme kazandığını, turizmde, akademik alanda ve ticarette ilişkilerin artığını söyledi.
İspanya’nın AB üyeliği için Türkiye’ye verdiği destekten memnuniyetini belirten Bağış, “Bir zamanlar bize, ‘Avrupa’nın hasta adamı’ deniyordu, hiçbir zaman ‘Asya’nın hasta adamı’ denmedi. Biz tamamen Avrupa tarafındayız. Hiçbir zaman bu kadar zengin ve güçlü olmamıştık” dedi. İspanyol dostlarının AB’yi, Türkiye’nin üyeliğine ikna edeceğini umduğunu vurgulayan Bağış, “İspanya’nın 2010 AB Dönem Başkanlığı’nda büyük fırsatlar ortaya çıkaracağına inanıyorum” dedi.

“Desteğimiz devam edecek”
İspanya Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Magdalena Alvarez Arza ise, “Türkiye’nin Avrupalılaşma arzusu dile getirildi. Bu çaba ve bizim desteğimiz devam edecek. Yalnız Türkiye değil, AB ve İspanya da bundan yararlanacak” dedi.
İspanya AB ile ilişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Diego Lopez Garrido da, Türkiye’nin AB’ye aday olarak kabul edilmesinin onaylandığını ancak Avrupa Parlamentosu’nun 12 Mart’ta kabul ettiği rapora bakıldığında, belli konularda çekimserlik olduğunun gözlendiğini iletti. Garrido, “Bazı kesimler daha çekimser. İspanya hiçbir zaman bunların arasında yer almadı” dedi. Bu çekimserlik sebebiyle yeni fasılların da müzakereye açılamadığını anımsatan Garrido, “AB’de, Türkiye ile yakınlaşma ve Türkiye’nin AB ile entegrasyonunu desteklemeli” dedi.

Sabancı: Daha fazla temas şart
Konferansa ev sahipliği yapan Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, etkinliğin iki ülke halkı arasında bir köprü vazifesi gördüğünü söyledi. 20 yıl önce İspanya, AB üyesi olurken sürecin büyük zorluklarla dolu olduğunu ancak İspanya’nın kararlı bir şekilde bunların üstesinden geldiğini anlatan Sabancı, bu yolda ilerleyen Türkiye için İspanya’nın deneyimlerinin önemli olduğunu vurguladı. Sabancı, “İki ülke arasında daha fazla insandan insana temas gerekmektedir ki iki ülke halkı aralarında ne kadar benzerlikler var görsünler” dedi.

Uçak seferlerine kısıtlamaİçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Koronavirüs Tedbirleri” kapsamında “Uçak/ Otobüs” seferleri ile ilgili yeni bir genelge daha gönderdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber