Geri Dön

İşte Türkiye'nin ilk elektrikli otobüs ihalesinin kazananı

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Türkiye'nin ilk elektrikli otobüs ihalesini Bozankaya kazandı.

Bozankaya'dan yapılan açıklamaya göre, çevreci yaklaşımları ile daha önce doğalgazlı (CNG) otobüs alımı yapan Konya Büyükşehir Belediyesi, yatırımlarına elektrikli otobüslerle devam etme kararı aldı.

Elektrikli otobüs üretimi yapan Bozankaya, belediyenin açtığı ihaleyi 1 milyon 436 bin avroluk teklif vererek yerli üretim olan E-Bus ile kazandı. Şirket, Konya Büyükşehir Belediyesi'ne teslim etmek üzere 4 elektrikli otobüs için anlaşma imzaladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, elektrikli otobüs E-Bus'ın toplu taşımacılık alanında çok önemli bir adım olduğunu ve Konya Büyükşehir Belediyesi'nin elektrikli otobüsleri tercih etmesiyle ileriye yönelik bir karar aldığını vurguladı. Günay, şunları kaydetti:

"E-Bus, hem çevreci hem de tasarruflu teknolojisi ile şehir içi yakın mesafe ulaşımında birçok avantaj sağlıyor. Elektrikli otobüslerimiz için Ar-Ge çalışmalarımızı titizlikle tamamlayarak, aracımızı üretmeye başladık. Türkiye'deki ilk elektrikli otobüsleri, bir yerli üretici olarak sunabilmek bizim için büyük gurur kaynağı oldu. Pek çok avantajı bir arada sunan elektrikli otobüslerimizin Konya toplu taşıma hizmetlerine yeni bir soluk getireceği şüphesiz."

Günay, yerli üretim araçlara güvendikleri ve destekledikleri için Konya Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti.

Enkaz altındaki Buse kurtarıldı!Bakan Pakdemirli'nin 283 sokaktaki enkaz altından konuştuğu Buse Hasdemir 9,5 saat sonra kurtarıldı. Enkaz altından yaklaşık 9,5 saat sonra çıkarılan Buse Hasyılmaz, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber