Geri Dön
EkonomiKahveyi soğuk vurdu fiyat ateş pahası oldu

Kahveyi soğuk vurdu fiyat ateş pahası oldu

Brezilya’nın kahve üretim kuşağında yaşanan don olayları, düşük üretim beklentisi yaratınca kahve fiyatları son 7 yılın zirvesine çıktı.

Kahveyi soğuk vurdu fiyat ateş pahası oldu

 

Brezilya’nın en büyük kahve üretim bölgeleri olan Parana, Sao Paulo ve Minas Gerais’de ciddi biçimde düşen sıcaklıklar gelecek yılki ürünle ilgili endişelere neden oldu. New York’ta emtia piyasasında işlem gören ‘daha kaliteli’ Arabica çekirdek kahvenin fiyatı pound (450 gram) başına 2 doları aştı. Fiyat haftalık olarak yüzde 30 yükselirken yıl başından bu yana yüzde 60 arttı.

Financial Times bu fiyat seviyesinin Ekim 2014’ten bu yana görülmediğini yazdı. Çekirdek kahvedeki yükseliş raftaki fiyatlara da yansımaya başlayabilir. Kafe ve süpermarketlerin dünya genelinde fiyat seviyelerini artırmaya hazırlandığı belirtiliyor. Brezilya’da daha önce yaşanan kuraklığın kahve ağaçlarını zaten olumsuz etkilediğini hatırlatan uzmanlar üzerine gelen don olayının beklenenden kötü bir sonuç yaratabileceği endişesini taşıyor. Şimdilik gelecek yılki ürünün yüzde 5 ila 10 azalacağını öngören uzmanlar, don hasarı fazlaysa çiftçilerin ağaçlarını çok budayacağını, bu durumda da gelecek yılki ürünün daha da azalacağını söylüyor. Yoğun budama olmasa bile çiçeklenmeyi etkileyecek olan don piyasada şimdiden belirsizlik yaratmış durumda. Gelecek hafta bir don olayı daha beklenen Brezilya’da üreticilerin şimdiden fiyatları yükseltme hazırlığında olduğu belirtiliyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Prof. Dr. Celal Şengör'den yankı uyandıran olayla ilgili ilk açıklama!Prof.Dr Şengör'ün bir öğrencisine kızdığı için "eteğini kaldırıp tokat attığını" canlı yayında anlatması, büyük tepki çekmişti. İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, Prof. Dr. Şengör hakkında idari soruşturma başlatıldığını açıkladı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler