Geri Dön
EkonomiKamu kredisiyle konut canlanacak

Kamu kredisiyle konut canlanacak

Kamu bankaları 1 milyon lira altındaki konutlar için kredi faiz oranını yüzde 1.29’a çekti. 2 milyon lira altındaki tüm konutlarda satışın hızlanacağı tahmin edilirken, özel bankalardan da benzer beklentiler var.

Kamu kredisiyle konut canlanacak

DUYGU ERDOĞAN - Kamu bankaları bugünden itibaren konut kredisi faiz oranlarında indirim başlattı. Buna göre, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank konut kredisi faiz oranlarında 1 milyon lira altı tutarlarda yüzde 1.29, 1 milyon lira üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1.34 faiz oranlarını uygulamaya aldı. Konut kredisi faizlerindeki aşağı yönlü her hareketin sektöre olumlu etki yapması öngörülüyor. Sektör temsilcileri, kamu bankalarının sağladığı yeni oranlar ile 2 milyon liranın altındaki tüm konutlarda hareket bekliyor.

Daha önce kamu bankalarında yüzde 1.37 bandından başlayan konut kredisi faiz oranlarında genel ortalama ise yüzde 1.43’ün üzerinde seyrediyordu. Özel bankalarda bu oran yüzde 1.45’in üstünde bulunuyor.  

‘Firmalar da destekler’

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, bu oranları mevcut piyasa açısından ‘iyi’ olarak değerlendirirken, şunları söyledi:

“Konutta zaten maliyet baskısıyla fiyatlarda ufak artışlar sürüyor. Girdi maliyetleri dolar bazında ikiye katlandı. Yani konut alımı için çok doğru bir zaman. Faiz yükünü azaltmak bu dönemde doğru bir adım; biz firmalar da buna biraz destek verip, biraz daha cazip hale getirip bunu daha geniş bir kitleye yöneltebiliriz. Döviz mevduatı da bir miktar çözülecektir.”

Kamu kredisiyle konut canlanacak

2. ele zam uyarısı

Kamu bankaları konuta erişimin kolaylaştırılması için Haziran 2020’de de 750 bin liraya kadar kredide birinci el konutta yüzde 0.64, ikinci el konutta ise yüzde 0.74 faiz sunmuştu. Kampanya ile aylık bazda en yüksek satışlara ulaşılmıştı. Ancak bu süreçte özellikle ikinci elde fiyat artışları dikkat çekmişti. Gayrimenkul danışmanları yeni dönemde de ikinci el konutta yüzde 10 artış olabileceği uyarısını yapıyor.

Sıfır konut atağı

Ocak-eylül dönemi ipotekli konut satışları önceki yıla göre yüzde 64.3 azalmıştı. Kamu bankalarının bu adımının piyasaya olumlu yansıyacağını ifade eden İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, ilk etapta ikinci el konutta alım dalgası beklediklerini söyledi. Durbakayım, “Birinci el konuta yansıması için kampanya gerekli. Oran yüzde 0.99’a kadar çekilebilir. Özel bankalardan da destek bekliyoruz” diye konuştu.

Burası Ankara! İki kişinin bildiği hiçbir şey sır değildir
Tüm memurlara fark ödemesi! Ocakta maaşlara yansıyacak
Kriptoda 'dip' dalga! Birkaç günde yüzde 20'lik sert düşüş
Meclis'te tansiyon yükseldi! AK Partililerden Kılıçdaroğlu'na tepki
Türkiye'nin acı kaybı! Teoman Duralı vefat etti
Ayrılık sürprizi! 'Geri dönmesi için uğraşıyoruz'
Ölümden dönen Hakan Taşıyan'dan aylar sonra bir ilk! İşte sonra hali
Fotoğraf olay oldu! Başbakan sabaha karşı 4'te böyle görüntülendi...
F.Bahçe şaşkınlığı! 'Bu adam nasıl kulübede oturuyor?'
Türkiye sayılı ülkeler arasına girdi! Fiyatına paha biçilemiyor
Yapan yandı! Denetimler sonrası ceza yağdı
İngiltere'de sürpriz denetim! Polis kılığına girdi
Sakin kasaba kan gölüne döndü! Korkunç gerçek ortaya çıktı...
Eski aşkıyla ödül töreninde! İrem'den dekoltesine ilginç yorum
Çekiliş Salı Akşamı 21:30’da!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler