Geri Dön
EkonomiKapasite kullanımı ve güvende artış var

Kapasite kullanımı ve güvende artış var

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), nisanda yüzde 75.9 seviyesine çıktı. Merkez Bankası’ndan (TCMB) yapılan açıklamada, imalat sanayisinde faaliyet gösteren 1.745 iş yeri tarafından nisan ayı İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtların toplulaştırılarak değerlendirildiği bildirildi.

Kapasite kullanımı ve güvende artış var

EKONOMİ SERVİSİ - Anket sonuçlarına göre, imalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı, nisanda bir önceki aya kıyasla 1.2 puan artarak yüzde 75.9’a yükseldi.

Aynı dönemde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı da (KKO-MA) 0.6 puan artarak yüzde 76.2’ye çıktı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından imalat sanayi kapasite kullanım oranını değerlendirdi.

İmalat sanayi kapasite kullanım oranının nisan ayında bir önceki aya göre 0.6 puan artarak yüzde 76.2 düzeyinde gerçekleştiğini belirten Varank, “Dış ticaret dengemiz açısından kritik öneme sahip ara malları üretiminde kapasite kullanım oranı yüzde 78.8 ile Eylül 2018’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı” dedi.

Merkez açıkladı

Öte yandan reel kesim güven endeksi nisan ayında bir önceki aya göre 0.2 puan artarak 111 oldu. Merkez Bankası verilerine göre mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi ise bir önceki aya göre 2.8 puan azalarak 107.4 oldu. Endeksin 100 değerinden büyük olması ekonomik faaliyetlerde iyimser görünüm 100’den küçük olması ekonomik faaliyetlerde kötümser görünüm, 100 olması ise ekonomik faaliyetlerde istikrarlı görünüm olduğunu gösteriyor.

 

İstanbul'da balıkçı teknesine gemi çarptıYavuz Sultan Selim Köprüsü altında balıkçı teknesine konteyner gemisi çarptı. Dev geminin parçaladığı teknedeki 1 kişi ölürken 2 kişi ise yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler