Geri Dön
EkonomiKaradeniz gazına en az 2 boru hattı

Karadeniz gazına en az 2 boru hattı

Karadeniz’de keşfedilen doğal gazın en az 2 adet boru hattıyla kıyıya getirilmesinin planlandığını açıklayan Bakan Dönmez bu yıl bir sondaj kuyusu hedeflediklerini söyledi.

Karadeniz gazına en az 2 boru hattı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçen yıl 405 milyar metreküplük doğal gaz keşfi ile enerji gündemine oturan Karadeniz’de daha önce sismik taraması yapılmayan 10 bin kilometrekarelik alanda üç boyutlu sismik çalışma yürütüleceğini açıkladı.

En büyük yatırım

Dönmez, bir grup gazeteciye, Karadeniz’de devam eden hidrokarbon arama çalışmalarındaki son durumu değerlendirdi. Dönmez, Karadeniz’de geçtiğimiz yıl keşfedilen doğal gazın Zonguldak Filyos’tan kıyıya çıkarılacağını belirterek, şunları söyledi:

“Karadeniz’de artık gaz keşfedilen sahanın üretime hazırlanmasıyla ilgili çalışma yapıyoruz. Bu gazı kıyıda aldıktan sonra ayrıştırmaya tabi tutacağız. Çünkü yerin altından kum, nem, su gibi unsurlar gelebilir.

Kıyıda uygun şarta getirilmesi gerekecek. Onun için de Filyos Endüstri Bölgesinde Filyos Çayı’nın doğusunda kalan kısımda önemli bir miktarı, Türkiye Petrolleri’ne kıyı işlemleri için tahsis aldık. Orası bir endüstri bölgesi olduğu için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mızın kontrolünde. Çalışmalar eşzamanlı olarak yürüyor. 2023’e gazın kıyıya ulaşmasını sağlamış olacağız.” Gazın kıyıya çıkarılması için yurt içi ve dışından firmalarla çalışmalar yürütüldüğünü bildiren Dönmez, “Sakarya gaz sahasında 30 - 40 arası kuyu daha açacağız. En az iki boru hattıyla gazı kıyaya getireceğiz. Türkiye Petrolleri’nin Türkiye’de bugüne kadar tek sahada en büyük yatırımdan daha fazla bir yatırım söz konusu olacak” dedi.

Tarama sonrası kuyu açılacak

Bakan Fatih Dönmez, Karadeniz’de deniz yetki alanının 250 kilometrekarelik kısmında sismik çalışmaların tamamlandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Şu an sondaj kuyularını oralarda yoğunlaştırıyoruz. Deniz yetki alanımız içinde yer alan ve sismiği yapılmamış 10 bin kilometrekarelik bir alan var.

3 boyutlu sismik çalışmaları devam ediyor. Hedefimiz bu yıl içinde potansiyel gördüğümüz sahalardan bir tanesinde keşif amaçlı bir sondaj kuyusu açmak. O zaman yeni bir keşif olursa açıklayacağız. Artık bu sahada daha önce açıklanan yaklaşık 400 milyar metreküplük rezerv de yeni bir keşif değil. Bu saha dışında kalan yerlerde keşif yaptığımızda o bizim için yeni keşif anlamına gelecek.”

Gemiler iş başında

Fatih Dönmez, Oruç Reis gemisinin Antalya açıklarında sismik çalışmaya devam ettiğini belirterek, “Yavuz gemimiz Mersin Taşucu’nda. 3 boyutlu veri değerlendirmesini müteakip yine sondaj yerine gidecek” dedi.

Karadeniz gazına en az 2 boru hattı

12 araçlı zincirleme kaza: Yaralılar varDüzce'de, TEM yolunda 12 aracın çarpıştığı zincirleme trafik kazasında 8 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler