Geri Dön
EkonomiKazı iznimiz yok bu yatırıma engel

Kazı iznimiz yok bu yatırıma engel

Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, “Fiberde böyle gidersek teknoloji devrimini ıskalayacağız. Kazı izinlerindeki süreçler yatırımların hızlanmasına engel. Hakim operatörün kazı yapma izni var, bizim yok” dedi.

Kazı iznimiz yok bu yatırıma engel

HANİFE BAŞ - Türkiye’de 5G ve fiber teknolojilerinin geliştirilmesinin kullanıcı deneyimini artırmasının yanında ülkeye daha fazla yatırım çekilmesinin yolunu açacağı belirtildi.

Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, yabancı yatırımcıların bir ülkeye girerken o ülkede hangi teknolojilerin olduğuna baktığını söyledi. Aksoy, “5G teknolojisi ve fiber yabancı yatırımcının karar vermesi açısından çok önemli. Bu iki teknoloji hem mobil altyapı hem de verimlilik için gerekli. Tüm kurumlara altyapı ve hanelere fiber götürmek çok önemli. Diğer altyapılar sürdürülebilir bir deneyim sağlamıyor. Kesintiler oluşabiliyor, müşterilerin istediği hıza ulaşılamıyor. Burada çok gerideyiz. Hız konusunda da fiber önemli bir fark yaratacak. Speedtest’in verilerine göre, hızda dünyada 95. sıradayız. Bunu çok ileriye taşımamız lazım” dedi.

Devrimi kaçırmayalım

Fiberde ortak altyapı firmasıyla ilgili de Aksoy, “Yeni bir gelişme yok. Bardağın dolu tarafına bakıyoruz tüm kamu bu fikri kabul etti. Yapacağız deniyor ama bardağın boş tarafı henüz ilerlemiş değil. Somut adımlar atılmış değil. Fiber penetrasyonunu geliştirecek her türlü yatırıma ve işbirliğine açığız. Çünkü Türkiye’deki altyapı için sadece sabit genişbant değil, mobil genişbant da gerekiyor. Endüstrilerin gelişmesi ve bireylerin internete daha fazla ulaşabilmesi için olmazsa olmaz. Burada da çok açık olarak çok gerideyiz. Bu hızla gidersek de teknoloji devrimini ıskalayacağız” diye konuştu.

Kazı iznimiz yok bu yatırıma engel

Aksoy, fiberin bütün sektörlerdeki yatırımları etkilediğini vurgularken, “Bugün bir fabrikada fiber ve 5G olmaması verimliliği düşürüyor. Dünya ile rekabette de bizi geride bırakıyor. 3 büyük devrim oldu. Matbaa, sanayi ve dijital devrim. Hepsini geç yakaladık bunu kaçırmayalım. İnsan kaynağımız, finans gücümüz var. Yapmamak için bir nedenimiz yok. Kazı izinleriyle ilgili süreçler sektördeki yatırımların hızlanmasına engel oluyor. Burada tek bir operatörün, hakim operatörün kazı yapma izni var, diğerlerinin yok. Tek operatör kazıyor iki operatör kazamıyor. Bu aynı zamanda ülkenin ekonomik meselesi ise hep beraber bunu hızlandırmamız lazım. Burada üstümüze düşeni yapmak için hazırız” ifadelerini kullandı.

Mobil tüketim artış gösterdi

Engin Aksoy, işe dönüşler ve yüz yüze eğitimle beraber internet kullanımındaki değişimlerle ilgili de şu bilgileri verdi: “Pandemide mobilde toplam yüzde 10, sabit tarafta yüzde 60 artış oldu. Normalleşmede bu durum değişmedi. Ama mobilin ağırlığı arttı. Yıldan yıla mobildeki trafik yüzdemiz yüzde 40’larda. Pandemiden dolayı ilave yüzde 10 eklendi. Bu artışın azalmasını beklemiyoruz. İnsanlar alıştıkça daha fazla tüketiyor. İşe dönüş ve yüz yüze eğitimle internet kullanımında bir azalma olmadı.”

Dijital servislerde büyüyecek

Vodafone’un 2020-2021 mali yılını nisan ayında kapattığından da söz eden Aksoy, “Mali yılımızı iyi kapattık. Nisan-Haziran dönemini kapsayan ilk çeyrekte de verilerimiz iyi. Yüzde 19.6 oranında büyüdük. Çeyreği 3.9 milyar TL ile kapattık. Abone sayımız 24 milyonu aştı. Hem sosyal hem de ekonomik alanda yaptıklarımızla Türkiye ekonomisinin çok önemli bir oyuncusu olduğumuzu gururla söylüyoruz” dedi. Aksoy, gelecek yılla ilgili de, “Hedefimizi belirledik. 2025’e kadar en hızlı büyüyen dijital servisler ve yeni nesil bağlantı şirketi olacağız dedik” dedi.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na TÜİK tepkisi
Rusya kritik tarihi açıkladı! Dünya bu ana kilitlendi
Omicron izin vermedi: Bunu özleyeceğiz
İran'da korkutan ses! Nedenini canlı yayında açıkladı
Denizde panik anları! Gezi teknesi ile kargo gemisi çarpıştı
Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açıldı
NASA anbean yayınladı! Bu yıl son kez gerçekleşti
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
Trabzonspor'da Cornelius şoku! Kafası yarıldı
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Fenerbahçe'ye sürpriz teknik adam! Ezeli rakibi çalıştırmıştı
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler