Geri Dön

Kimya sektörü ithalat için Çin’e alternatif arıyor

Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği (TKSD) Yönetim Kurulu Başkanlığına ikinci kez seçilen Haluk Erceber, yeni dönemdeki öncelikli hedeflerinin ihracatı artırmak olduğunu söyledi.

Kimya sektörü ithalat için Çin’e alternatif arıyor

Erceber, “Kimya sanayindeki üretimde yüzde 75 ithal hammadde kullanılıyor. Ham maddenin yüzde 55’i ise Çin’den geliyor. Ancak koronavirüs sonrası bu ithalatın başka ülkelere kayacağını görmekteyiz. Öte yandan Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını, sektörümüzün ihracatı açısından olumlu. Özellikle AB ülkelerinden daha fazla sipariş gelecek ve ihracat rakamlarımız artacaktır. Kimya sektörü 2019 yılı itibarıyla 17.8 milyar dolar ihracat gerçekleştirirken, ithalat ise 36.3 milyar dolar oldu” dedi.

Kimya sanayinde yüksek teknolojik ürün oranının yüzde 4 seviyesinden yüzde 10’lara çıkarılması için yeni yatırımların yapılmasına da dikkat çeken Erceber, “Çin, bugün dünya kimya ticaretinin yüzde 36’sına sahip ve bu başarıyı 30 yıllık süreçte kurduğu 66 adet mega kimya kümesine borçlu” diye konuştu.

Polis havadan helikopterle uyardı: Evde kal AdanaAdana'da polis, corona virüs salgını için alınan önlemler kapsamında, helikopterlerle vatandaşlara anons yaparak, "Kendi sağlığınız ve çevrenizdekilerin sağlığı için evinizde kalın. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkması yasaklanmıştır" uyarısında bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber