Geri Dön
EkonomiKOBİ’lerin e-karnesi çıkarıldı

KOBİ’lerin e-karnesi çıkarıldı

Mastercard ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), KOBİ’lerin E-karnesini oluşturmak üzere bir araya geldi. 13 farklı sektörden farklı büyüklükte, binlerce KOBİ’nin dijitalleşme süreçleri, il, sektör ve KOBİ büyüklüğü özelinde inceleyen ön araştırma gerçekleştirilecek.

KOBİ’lerin e-karnesi çıkarıldı

EKONOMİ SERVİSİ - Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Müdürü Yiğit Çağlayan, pandeminin ilk döneminde KOBİ’lerin dijitalleşmede önemli bir ivme kazandığını belirterek, “Pandemiyle Türkiye’de e-ticarete yönelen işletmelerin sayısı yüzde 200’ün üzerinde arttı. Bunun yanı sıra 25 bin KOBİ kredi kartı ödemelerini bünyesine aldı. Her 3 market alışverişinden 1’i ise mahalle esnafına taşındı. Bütün bunlar önemli bir dönüşümün sinyali. Bu çalışmayla Türkiye’deki KOBİ’lerin dijitalleşme düzeylerini detaylı bir şekilde analiz edecek, bu dönüşümde yaşadıkları sorunları ve ihtiyaçlarını tespit ederek, zayıf oldukları alanlara ilişkin destek vereceğiz” dedi.  

Gaziantep'te ithal edilen atıklar işlenip 40 ülkeye ihraç ediliyorİthal ettiği konfeksiyon atıklarını ve pet şişeleri ayrıştırdıktan sonra elyaf ve ipliğe dönüştüren Gaziantep'teki bir firma, gelecek yıl itibarıyla üretim hacmini 200 milyon dolara, ihracatını da 50 milyon dolara ulaştırmayı hedefliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler