Geri Dön
EkonomiKop Tüneli 2023’te hizmete girecek

Kop Tüneli 2023’te hizmete girecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kop Tüneli’nin proje maliyetinin 1 milyar 850 milyon lira olduğunu belirterek, “Tünel inşaatında bugüne kadar 6 bin 986 metre kazı-destekleme, 4 bin 498 metre nihai kaplama betonu imalatı gerçekleştirdik” dedi.

Kop Tüneli 2023’te hizmete girecek

EKONOMİ SERVİSİ - Bakan Karaismailoğlu, Trabzon-Aşkale Yolu Kop Dağı Tünelli Geçişi ve Tünel Varyant Yolu Projesi Kop Tüneli şantiyesinde incelemelerde bulundu, çalışmaların son durumuna ilişkin yetkililerden bilgi aldı. Karaismailoğlu, burada yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kop Tüneli’nin proje maliyeti 1 milyar 850 milyon liradır. Tünel inşaatında bugüne kadar 6 bin 986 metre kazı-destekleme, 4 bin 498 metre nihai kaplama betonu imalatı gerçekleştirdik. Projemizi 2023 yılı itibarıyla tamamlayıp halkımızın hizmetine sunacağız. Tünelin hizmete girmesiyle zamandan 27 milyar 475 milyon lira, yakıttan da 21 milyar 708 milyon lira olmak üzere, bir yılda 49 milyar 183 milyon lira tasarruf sağlayacağız. 2023 yılına kadar ülke genelindeki bölünmüş yol uzunluğunu 30 bin kilometreye, tünel uzunluğunu 647 kilometreye, köprü ve viyadük uzunluğunu 771 kilometreye çıkaracağız.”

Yerli milli 5G

Bakan Adil Karaismailoğlu, şantiyede teknik gezi yapan üniversite öğrencilerinin sorularını da yanıtladı. Karaismailoğlu, öğrencilerden birinin yönelttiği, “4.5G internet kullanıyoruz, pandemiyle birlikte internete yüklenme daha da arttı, 5G teknolojisine geçişimiz kaç yıl içinde olur ve internet hızlarını artırma üzerine çalışma yapılıyor mu?” sorusuna şöyle cevap verdi:

“Biz yerli, milli imkanlarla 5G’ye girme inancındayız. O yüzden yerli, milli imkanları da geliştirmek için önemli çalışmalarımız var. Hem özel sektör olsun hem kamu kurumları olsun yerli ve milli 5G’ye girmek için çok yoğun bir çalışmamız var. 5G de tabii tam netleşmiş değil aslında sürekli üzerine koyuluyor, o yüzden bizim de o konuda önemli çalışmalarımız var.”

Tartıştığı üvey babasını 3 yerinden bıçakladıAdana'da Murat D., tartıştığı üvey oğlu Yasin K. (17) tarafından 3 yerinden bıçaklanarak yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler