Geri Dön

Kriz Rus milyarderleri de vurdu

Kriz nedeniyle aralarında Roman Abramoviç'in de olduğu Rus milyarderlerin kaybı 230 milyar dolara ulaştı

Dünyada yaşanan ekonomik kriz Rus milyarderleri de vurdu. Roman Abramoviç, Oleg Deripaska gibi onlarca Rus oligarkının sahip olduğu dev Rus şirketlerinin kaybının 230 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor.
Bloomberg News tarafından yapılan analize göre zarara uğrayan Rusya milyarderleri şu şekilde sıralandı:
Roman Abramoviç, Evraz Grup: 20 milyar dolar
Oleg Deripaska, Rusal: 16 milyar dolar
Vladimir Lishin, Novolipetsk Demir Çelik: 22 milyar dolar
Aleksey Mordasov, Severstal Grup: 5,3 milyar dolar
Aleksander Lebedev, Aeroflot: 3,1 milyar dolar
Vagit Alekperov, LUKoil: 7,2 milyar dolar
Dmitri Ribolovlev, Uralkali: 4,1 milyar dolar Krizde zarar edenlere karşın kazançlı çıkanlar da bulunuyor. Norilsk Nickel'deki yüzde 25'lik hissesini krizden hemen önce 13 milyar dolara Deripaska'ya satan Mihail Prokhorov en fazla kazançlı çıkanlardan. Prokhorov'un hisselerinin şimdiki değeri sadece 3,38 milyar dolar.

RUS PARLAMENTOSU 86 MİLYAR DOLARLIK YARDIM PAKETİNİ ONAYLADI

Öte yandan Rus parlamentosunun alt kanadı Duma bugün yaptığı üçüncü oturumda ekonomik krizin üstesinden gelmeyi öngören 86 milyar dolarlık yardım paketini onayladı.
Parlamentoda milletvekillerinin son oturumda kabul ettiği kriz paketine göre, Vneşekonombank’a (VEB) (Rusya Devlet Yatırım Bankası) Rus şirketlerine kredi verebilmesi için Rusya Merkez Bankası’ndan 86 milyar dolarlık fon kullanma yetkisi tanıyor.
VEB, yurt dışında büyük alımlar nedeniyle veya mevcut küresel ekonomik kriz yüzünden borçlarını ödemeyemeyen Rus şirketlerinin kurtarılması için kredi dağıtacak.
Kredilerde öncelikle küresel krizden en fazla etkilenen Rus bankalarının yararlanması planlanırken, Rus petrol şirketi Lukoil de devletten 2-5 milyar dolarlık kredi beklediğini açıkladı.
Kabul edilen yasaya göre, VEB Merkez Bankası’ndan çekeceği paranın 50 milyar dolarını dış borçlarını yeniden yapılandırmak zorunda olan bankalara ve şirketlere, 36 milyar dolarlık bölümünü de Rusya’nın önde gelen bankalarının ikinci dereceden teminatlı kredilerinin kapatılması için dağıtacak.
Rusya’da sabah işlemlere başlayan MICEX ve RTS endeksinde işlemler, ABD ve Asya piyasalarından gelen olumsuz haberler üzerine ikinci bir emre kadar askıya alınmıştı.

Adana'da otobüs ile TIR çarpıştıAdana’nın Pozantı ilçesinde TIR ve yolcu otobüsünün çarpıştığı kazada 4 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber