Geri Dön
EkonomiKur korumalı hesaba 300 baz puan artı faiz

Kur korumalı hesaba 300 baz puan artı faiz

Hazine ve Maliye Bakanlığı kur korumalı TL vadeli mevduatlara ve katılma hesaplarına ilişkin uygulama esasları hakkında bir açıklama yayımladı.

Kur korumalı hesaba 300 baz puan artı faiz

 Açıklamada söz konusu ürüne ilişkin azami faiz oranı belirtildi. Buna göre söz konusu hesaplara uygulanacak faiz, bankalarca azami faiz politika faizinin 300 baz puan üzerinde belirlenebilecek. Böylelikle TCMB'nin politika faizinin yüzde 14 olduğu dikkate alındığında söz konusu enstrüman için en düşük faiz yüzde 14, en yüksek faiz ise yüzde 17 olacak. Azami faiz oranı Bakanlık tarafından güncellenebilecek ve güncelleme tarihi ile sonrasında açılacak hesaplar için geçerli olacak.

Üründe en düşük faiz ise TCMB'nin politika faizi seviyesinde olacak. Açıklamaya göre üründen Türkiye'de yerleşik gerçek kişiler faydalanabilecek. Uygulamadan birden fazla kez yararlanılması mümkün olacak ve alt-üst limit olmayacak.

Vade sonunda kur farkı desteğinin tamamı hesap sahibine aynı gün ödenecek. Vade sonunda kur farkından kaynaklı bankalara ödeme yapılması gerekmesi halinde, bankalar tarafından ödenecek tutara ilişkin talepler Merkez Bankası’na iletilecek. Hazine tarafından ödenecek kısım Merkez Bankası tarafından bankalara aynı gün aktarılacak.

Vadeye uyulmazsa...

Vadeden önce hesabın kapatılması halinde iki farklı duruma göre işlem yapılacak. Bunlar şöyle:

1- Hesabın kapatıldığı tarihte saat 11:00’de Merkez Bankası’nca ilan edilen kurun vade başında esas alınan kurdan yüksek olması durumunda Hazine tarafından kur farkına ilişkin ödeme yapılmayacak.

2- Hesabın kapatıldığı tarihte saat 11:00’de Merkez Bankası’nca ilan edilen kurun vade başında esas alınan kurdan düşük olması durumunda, hesabın vadeden önce kapatıldığı tarihte saat 11:00’de Merkez Bankası tarafından ilan edilen döviz alış kurundan hesap bakiyesi güncellenecek. Aradaki fark Hazine'ye aktarılacak.