Geri Dön
EkonomiMaden suyu sofrada eksik olmuyor!

Maden suyu sofrada eksik olmuyor!

Türkiye’de maden suyu artık daha sık sofralara geliyor. Pandemi etkisinde değişen beslenme alışkanlıkları ile gençlerin de maden suyunu tercih ettiği görülüyor. Yıllık kişi başı tüketim ise 13 litre oldu

Maden suyu sofrada eksik olmuyor!

Duygu Erdoğan -Türkiye’de maden suyu pazarı giderek güçlenirken, tüketimin de artmaya devam ettiği görülüyor. Yıllık kişi başı tüketim 13 litre seviyesine kadar yükseldi. Bu oran 2012 yılında 8 litre seviyesindeydi. Avrupa ülkelerinde ise yıllık tüketimin kişi başı 110-150 litre arasında değiştiği biliniyor. Bu nedenle dünyanın en zengin mineral kaynağı içeriğine sahip ülkeler arasında gösterilen Türkiye’de pazarın gelişimi için çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda ihracatta da her geçen gün artan talep ile özellikle Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine maden suyu satılıyor. Türkiye Maden Suyu Üreticileri Derneği (Masuder) Genel Sekreteri Ercan Yiğit, pandemi döneminde de artan iyi beslenme alışkanlıkları ile maden suyu tercihinin yükseldiğini söyledi. Maden suyunun meyveli çeşitlerinin de tercihte önemli bir belirleyici olduğunu anlatan Yiğit, “Maden suyu tüketiminin gençler tarafından da fark edildiğini görmek ülkemiz adına çok sevindirici bir gelişme” dedi.

Yarısı meyveli

Maden suyu Türkiye’de küçük cam şişelerde (200 mililitre) tercih ediliyor. Tüketimin yarıya yakını meyveli maden suyu iken yarısı ise sade olarak tüketiliyor. Ercan Yiğit, “Zengin mineral içeriğiyle maden sularının tüketiminin daha fazla olmasının toplum sağlığını da olumlu etkileyeceğini düşünmekteyiz. Maden suyunun bir diğer avantajı da en sağlıklı ambalaj olan cam şişede sunuluyor olmasıdır” diye konuştu. Yiğit, 2020’de pandeminin ilk dönemlerinde küresel ticaretteki sıkıntılar nedeniyle maden suyu ihracatının da küçük bir miktar düştüğünü anlatırken, “Ama pandemiyle yaşamaya alıştıktan sonra 2021 yılının ilk çeyreği ile birlikte her zamanki artış oranımızın da üzerine çıktı” dedi.

Maden suyu artık Ramazan sofralarında da artık eskisinden daha çok yer buluyor. Bu ilgiyi de değerlendiren Yiğit, “Ramazan ayında maden suyunun hazım ile ilgili faydasından ve ferahlatıcı özelliğinden dolayı özellikle iftar sonralarında tercih ediliyor. Ama artık insanlar eskiden sadece hazım için içerken bugün artık zengin mineral içeriği için de gün boyu içmeye başladılar ve doğrusunu yapıyorlar. Hedefimiz en sağlıklı su olan maden suyunun ve meyveli maden suyunun her yemekte tüketilmesidir” diye konuştu.

Amerika’dan Çin’e

Pandemi döneminde maden suyu tüketimine yönelik bir artış oluştuğunu gördüklerini belirten Avşar Maden Suyu Yönetim Kurulu Üyesi Tarık Demirel, özellikle evlerde geçirilen sürenin artmasıyla sade ve meyveli maden suyu alımının dikkat çektiğini söyledi. Bunun ‘sağlıklı yaşam’ bilinciyle geliştiğini ifade eden Demirel, “Maden sularının yurt dışında kullanım amacı vücudun mineral ihtiyacının karşılanmasında bir beslenme desteği görevi üstlenmesiyle ilgiliyken, bizim ülkemizde daha ziyade sindirime yardımcı olması amacıyla tüketiliyor. Bizler üstün hijyen ve kalite koşullarında üretim yapmaya olanak veren sistemlere ve makinelere sahibiz. Kendi fabrikamızda Endüstri 4.0 teknolojileri kullanıyoruz. 2021 yılı itibarıyla 50 milyon lira ek makine yatırımı yaptık ve günde 1 milyon şişe üretim kapasitemizi 2 milyona çıkardık. Hollanda’dan Güney Afrika’ya, Amerika’dan Çin’e kadar 30 ülkeye ihracat yaparak ülke ekonomisine katkı sunma adına önemli adımlar atıyoruz” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı duyurdu: 5 milyon doz Sinovac aşısı Türkiye'ye ulaştıSağlık Bakanlığı, THY kargo uçağı ile Çin'den yola çıkan 5 milyon doz Sinovac aşısının bugün Türkiye'ye ulaştığını bildirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı randevularında yaş sınırının 30'a indiğini açıkladı. Öte yandan Bakan Koca'dan aşılarla ilgili randevu uyarısı geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler