Geri Dön
EkonomiMaliyeti düşürecek ev fabrikası geliyor

Maliyeti düşürecek ev fabrikası geliyor

Pandemi sonrasına hazırlık yapan Nef, maliyetleri ciddi oranda düşürüp ihracatı artıracak ‘ev fabrikası’nın hazırlığını yapıyor. Markalı arsa satışı ve doğayla içiçe projeler sunmaya hazırlanan Nef, Bodrum’daki lüks proje teslimlerini de son hızla sürdürüyor.

Maliyeti düşürecek ev fabrikası geliyor

Serkan Arman - Bodrum Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul markalarından Nef, pandemi sonrasında hızlı hamlelere hazırlanıyor. Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur’la Bodrum’da yeni dönemin yol haritasını konuştuk.

Timur inşaat maliyetlerini çok aşağı çekecek bir ‘ev fabrikası’ modeli için kolları sıvadıklarını anlattı. 4 yıldır üzerinde çalışılan plana göre ev ve ofisler parça parça fabrikada yapılacak ve dünyanın her yerinde monte edilebilecek. Böylece, ev maliyetlerinin ABD ve Avrupa’da yarı yarıya, Türkiye’de ise yüzde 20 - 30 düşmesi amaçlanıyor. Timur şunları anlattı:

“Dünyada artık en önemli şeylerden biri çeviklik. Bizde konvansiyonel yöntemle 500 konutluk proje arsayı almaktan son satışa 10 yıl sürüyor, öngörülmeyen giderler de yüzde 15 gibi yüksek bir oran. Bu dönüşüm mutlaka yaşanacak. Endüstriyel, off-site üretim ve montajda Ar - Ge çalışmalarımız 4 yıldır devam ediyor. Endüstriyel üretim çok daha kaliteli, her şey verimli kullanıldığı için atık oranı az. Türkiye için önemli bir ihracat fırsatı.”

Markalı arsa ve köy

Yakında duyurulacak Nef Arsa projesi ise Hirfanlı Gölü kıyısı, Ilgaz Milli Parkı yakını ve Eskişehir gibi Türkiye’nin yatırım değeri yüksek yerlerinde markalı arsalar sunacak. Timur, “Herkesin kolay ulaşabileceği ve gayrimenkul sahibi olacağı, bir taraftan yatırım, bir taraftan doğayla tanıştıracak bir proje” bilgisini verdi.
Erden Timur, konvansiyel üretimde de ‘kentin dokusuna artı değer katacaklarını’ belirterek şunları söyledi:

“Yatırımların yüzde 90’ını arsa satın alarak yapacağız. Sapanca’da 600 milyon TL yatırım değerindeki projemizde 100 villa tamamlanmak üzere. İzmir’de de bir arsa alarak ilk defa İstanbul dışında bir iş geliştirme ofisi kurduk. Amacımız İzmir’de de düşük katlı, bahçeli konutların yer aldığı doğal köyler oluşturmak.”

Dünyada ‘katla’yacak

Nef’in yeni dönemde radarında Almanya başta olmak üzere yurtdışı hamleleri olacak. Timur, “Almanya’da çalışmalara başladık. ABD’de projelerimizden Manhattan bitti, Brooklyn eylülde tamam. Kazakistan’da Alma Ata’da büyük bir projemiz var” dedi.

Timur Nef’in ‘fold’ yani ‘katla’ sisteminin büyüyeceği bilgisini de verdi. Buna göre Foldhome sistemi fitness odası, ofis gibi evde olmayan birçok alanı, evin parçası yapıyor.

Yakında başlayacak Foldcity ise Nef’ten ev alanların değişik projelerdeki ofis, hatta evleri kullanmasına olanak sağlayacak. Bir sonraki adım olan Foldworld ise aynı sistemi tüm dünyadaki Nef projelerine yayacak.

11 yılda 38 proje

Erden Timur 5’i yurt dışında toplam 38 proje ve 4 arsa projeleri olduğunu belirterek şunları söyledi:

“32 milyar 440 milyon TL yatırımla, 19 milyar 227 milyon TL satış rakamıyla kuruluşumuzun 11. yılında büyümeye devam ediyoruz. Bugüne kadar 11 bin 285, son 3 yılda ise 7102 adet anahtar teslim ettik. 2020’de 1 milyar 52 milyon TL ciro elde ettik ve 2180 konut teslimi yaptık. 2021’de ciro hedefimiz 1 milyar 400 milyon lira.”

Bodrum’un yeri ayrı

Nef Bodrum’daki projelerinin teslimatına da devam ediyor. Bodrum’un Nef için özel bir öneme sahip olduğunu belirten Erden Timur şöyle konuştu:
“Bodrum’daki Nef Reserve Gölköy, Nef Reserve Yalıkavak ve Nef Reserve Hebil toplam 1 milyar 222 milyon cirosu ve 2 milyar 500 milyon TL’lik kalan satış cirosuyla genel yatırımlar içinde özel öneme sahip. Demirbükü Koyu’ndaki Nef Reserve Gölköy’de Emre Arolat imzasıyla tasarlanan 50 villa, 46 dönümde konumlanıyor. İki özel restoranın yer aldığı proje çam ağaçlarının korunması adına 14 kez değiştirildi. 460 metre sahili olan Yalıkavak projesi ise bir Ege kasabası havasında. Türkbükü’nde Hebil Koyu’nda yer alan Nef Reserve Hebil ise 2 villa ve 9 rezidanstan oluşuyor. Bodrum’da 2 arsamız daha var. Burada talep her sene artacak. Geçen sene kiralamaya da başladık. Bodrum kira getiri oranı Türkiye’de en yüksek yer. Kirada yüzde 35 - 40 artış oldu. Geçen yıl 3+1’de aylık kira 60 bin lirayken bu yıl 85 bin liraya çıktı. 3 ay kiralamayla amortisman 8 - 10 yıla düştü.”

Manavgat'ta 2 mahalle tehdit altındaManavgat ilçesinin batı tarafındaki Çardak Mahallesi ile Beydiğin Mahallesi arasındaki ormanlık alan büyük ölçüde yanarken, Beydiğin'deki yerleşim alanlarına orman ve itfaiye ekiplerinin yoğun mücadelesi sonucu girişi engellendi. Ancak dağlık alandaki mahallenin ormana yakın kısmındaki üç ev yangında zarar gördü. Yangın rüzgarın da etkisiyle Beydiğin'den Çardak ve Kızıldağ mahallelerine doğru ilerliyor. Yangın önüne aldığı çam ağaçlarıyla kaplı ormanı hızla yok ediyor ve çok hızlı yayılıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler