Geri Dön

Mandalina rekoltesi % 25 arttı

Türkiye’nin önde gelen tarımsal ihracat ürünlerinden mandalina, yüzde 25 verim artışı beklentisiyle üretici ve ihracatçıyı sevindirdi.

Mandalina rekoltesi % 25 arttı

Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden mandalinada erkenci ürünler raflarda yer alsa da Ege Bölgesi’nde hasat henüz başlamadı. Ağaçlarda sararmayı bekleyen mandalinada meyve tutumunun geçen seneye göre yüzde 25 fazla olması, üreticiyi memnun etti. Ekim ayında hasadına başlanacak satsuma cinsi mandalinada ihracatın Kovid-19 salgınının etkisiyle artması bekleniyor.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, geçen sezon 757 bin ton karşılığı 347 milyon dolarlık mandalina ihracatı gerçekleştirildiğini söyledi. Türkiye’den 66 ülkeye mandalina satıldığını belirten Uçak, “En fazla ihracatın gerçekleştiği 3 ülke Rusya, Ukrayna ve Irak olmuştur. Rusya’ya yapılan mandalina ihracatı toplam mandalina ihracatının yüzde 54’ünü kapsıyor. Bu yıl mandalina ihracatında hedefimiz 400 milyon doları yakalamak” dedi.

Uçak, “Ege Bölgesi’nde mandalina rekoltesinde geçen yıla göre yüzde 20-25 artışla 150 bin ton civarı rekolte bekliyoruz. Türkiye genelinde de benzer bir artışın olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

Menderes Ziraat Odası Başkanı Kadir Telli de bu sene mandalinanın kalitesi ve veriminin ‘süper’ olduğunu söyledi. “Geçen sene ilçemizde hem verim hem de kalite düşüktü ama bu sene ikisi de çok güzel. Fiyat da istediğimiz seviyede” diyen Telli, salgın nedeniyle mandalinaya talebin yüksek olacağını tahmin ettiklerini belirtti.

İYİ Partili Ümit Özdağ'dan İl Başkanı Buğra Kavuncu ile ilgili bomba FETÖ iddiasıİYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, CNN Türk'te Ahmet Hakan'la Tarafsız Bölge'de ses getirecek flaş açıklamalarda bulundu. Özdağ, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olduğunu iddia etti. Öte yandan programa telefonla bağlanan Buğra Kavuncu, Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber