Geri Dön
Ekonomi‘Martta üretici ve market fiyat farkı 5 kata ulaştı’

‘Martta üretici ve market fiyat farkı 5 kata ulaştı’

Son dakika haberlere göre, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, mart ayında üretici ve market fiyat farkının 5 kata ulaştığını söyledi. Bayraktar, yazılı açıklamasında, üretici ve tüketici fiyatları arasındaki farkın bir türlü kapanmadığına dikkati çekti.

‘Martta üretici ve market  fiyat farkı 5 kata ulaştı’

Martta üretici ve market arasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 386.43 ile kuru soğanda yaşandığını aktaran Bayraktar, farkın patateste yüzde 316.25, lahanada yüzde 306, maydanozda 287.50, sütte yüzde 227.47 olduğunu kaydetti.
Bayraktar, “Mart ayında markette en fazla fiyat düşüşü yüzde 16.42 ile kabakta görüldü. Bu fiyat düşüşünü yüzde 14.49 ile salatalık, yüzde 13.55 ile fındık takip etti” ifadelerini kullandı.

Kuru soğan düştü

Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 33.67 ile sivri biberde yaşandığının altını çizen Bayraktar, bu fiyat artışını yüzde 17.99 ile karnabahar, yüzde 16.37 ile domates, yüzde 7.98 ile nohut, yüzde 7.07 ile ayçiçeği yağının takip ettiğini belirtti.

Bayraktar, fiyatı en fazla düşen ürünün yüzde 41.67 ile kuru soğan olduğunu belirtti.
Bayraktar, kuru soğandaki fiyat düşüşünü yüzde 32.48 ile salatalık, yüzde 20 ile patates, yüzde 19.90 ile kabak, yüzde 10.93 ile patlıcan, yüzde 10.71 ile pırasa, yüzde 3.57 ile ıspanak, yüzde 2.33 ile limonun izlediğini aktardı.

Üreticide en fazla fiyat artışının yüzde 30.30 ile sivri biberde görüldüğüne dikkati çeken Bayraktar, bunu yüzde 16.90 ile domatesin takip ettiğini ifade etti.

Ne etkili oldu?

Şemsi Bayraktar, martta üreticide en fazla fiyat artışının görüldüğü sivri biber ve domateste arzın seralardan sağlanmakta olduğuna işaret ederek, hasat edilen ürün miktarındaki azalmanın ve halen ihracatın devam etmesinin fiyatlarda artışa yol açtığını belirtti.

Kuzu ve dana etinde artan yem fiyatlarının, arz ve talepte meydana gelen değişimin fiyat artışına yansıdığının altını çizen Bayraktar, bazı ürünlerde girdi fiyatlarında görülen kur baskısının fiyatları yükselttiğini ifade etti.

Fatih'te kumaş yüklü kamyon tramvay yoluna devrildiFatih'te gece saatlerinde kumaş yüklü kamyon, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu demir korkuluklara çarparak tramvay yoluna devrildi. Kamyonun kasanda bulunan kumaş yüklü çuvallar yola savrulurken, sürücü de hafif şekilde yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler