Geri Dön
EkonomiMehmetçik ‘Kılınç’ları kuşanacak

Mehmetçik ‘Kılınç’ları kuşanacak

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin görev silahı ihtiyacı için, Sarsılmaz firmasının üretip ihraç ettiği “Kılınç 2000 Mega” modeli tercih edildi.

Mehmetçik ‘Kılınç’ları kuşanacak


Savunma Sanayi Müsteşarlığı, söz konusu ihtiyaç için çeşitli firmaların ürünlerini testlerden geçirirken, bunlar arasından Sarsılmaz A.Ş’nin üretip, yurt dışına da ihraç ettiği “Kılınç 2000 Mega” model tabancayı tercih etti. Müsteşarlık, bu anlaşmayla ilk kez bir yerli üreticiden yüksek özellikli tabanca tedariği gerçekleştirmiş oldu.

ABD’den Kolombiya’ya
Sarsılmaz Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, ilk etapta TSK’ya 8 bin 600 adet tabanca teslim edeceklerini, 2 ay içinde bu teslimatı tamamlayacaklarını söyledi. Aliş, “Bütün orduya yapıyoruz. İhtiyaçları olması durumunda üretmeye devam edeceğiz. Firma seçimini TSK yaptı. Bu da çok sevindirici. Teknolojimiz ve tesislerimiz hızlı, doğru üretim için çok uygun” ifadesini kullandı.
Kılınç 2000 Mega’nın tasarımı, Çekoslovakya döneminde geliştirilen ünlü “CZ-75” tabancasına dayanıyor. Türk polisi tarafından da kullanılan tabanca, dünya çapında ülkelere ihraç ediliyor. Aliş, tabancayı ABD, Kolombiya, Filipinler, Güney Afrika gibi pek çok ülkeden talep geldiğini, buralarda ordu, polis ya da sivillere satış gerçekleştirdiklerini anlattı.

Osmanlı çağrışımlı isim
Tabancanın ismini “silaha yakışır olsun, biraz da Osmanlı çağrışımı yapsın” diye Kılınç koyduklarını ifade eden Aliş, tabancanın yüksek performans ve yüksek ateş gücüyla iddialı olduklarını kaydetti.
Kolay arıza yapmayan, hedefte dağılımı yüksek bir tabanca olan Kılınç, otomatik iğne, emniyet mandalı gibi emniyet mekanizmalarına sahip. Özellikle ordu ve polis kuvvetleri kullanımları için tasarlanan, 9 milimetre kalibreye sahip silah, yarı otomatik özellikte. Boş şarjörlü ağırlığı ise 1 kilogram civarında.

Beklenen kar başladı! Bursa-Ankara yolu ulaşıma kapandı
Çağlayan Adliyesi'nde silah sesleri! Polise bıçaklı saldırı
Cenazesi doldu taştı! Peş peşe ölümlerin ardından uzmanlar açıkladı
AK Parti'den EYT müjdesi! 2022 yılı içerisinde...
Yer: Ankara! Köprüyü çalıp götürdü
12 dakikalık kayıt kan dondurdu! Evcil maymunu arkadaşını parçaladı
Türkiye'de de üretildi! Zeytinyağı ile eş değer
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!
Survivor'da sert düşen Evrim'in gözyaşları: Annemi istiyorum!
Fenerbahçe'de istifaya davet edilen ve kongre çağrısı yapılan Başkan Ali Koç kararını verdi!
Kayseri'de korkutan deprem! Peş peşe flaş açıklamalar...
İşte Burak Yılmaz ve Kuntz'un 'The Best' için verdiği oylar! Yılın en iyisi...
Radikal karar! Gelmiş geçmiş en iyileri satıyor...
Defne'nin itirafı şaşırttı: Kızlarımın babası kıyafetlerime karışırdı!
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Çarşamba Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler