Geri Dön
EkonomiMemura, emekliye enflasyon zammı

Memura, emekliye enflasyon zammı

TÜİK’in haziran enflasyonunu açıklamasıyla devlet memurları, toplu sözleşme ve enflasyon farkı dolayısıyla maaşlarını 15 Temmuz’da yüzde 8.45 zamlı alacak.

Memura, emekliye enflasyon zammı

MİTHAT YURDAKUL Ankara - Devlet memurları ile emekliler, enflasyon farkı dolayısıyla maaşlarına yüzde 8.45 zam alacak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Haziran 2021 dönemi enflasyon verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yılın ilk yarısında yaklaşık yüzde 8.45 arttı.

Böylece 6 aylık dönemde, yılın ilk yarısı için toplu sözleşme kapsamında yapılan yüzde 3’lük zam aşıldı. Bu nedenle yaklaşık yüzde 5.45’lik enflasyon farkı ödenmesi durumu ortaya çıktı.

Memura, emekliye enflasyon zammı

Bu yılın ilk yarısında uygulanacak toplu sözleşme hükmü doğrultusunda memur maaşlarına yüzde 3 artış yapılması öngörülüyordu. Buna yüzde 5.45’lik enflasyon farkının eklenmesiyle memurlar, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin maaş ve aylık artışı yüzde 8.45 oldu.

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaş ve aylıklarını 15 Temmuz’da alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları da yılın ilk 6 aylık enflasyonu oranında artacak. Bu oran yaklaşık yüzde 8.45’e karşılık  geliyor.

Memura, emekliye enflasyon zammı

‘Zam değil erime telafisi oldu’

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, verilen enflasyon farkının bir zam değil “erime miktarının telafisi” olduğunu ifade etti. Kahveci, şunları kaydetti:

“Bu artışın yüzde 5.45’i memur maaşlarının enflasyon karşısındaki altı aylık erime oranı, yüzde 3’ü ise 2021’in ikinci yarısı için öngörülen zammı  içermektedir.

Yılın ilk altı ayında enflasyon yüzde 8.45 artarken memur  maaşlarına verilen yüzde 3’lük zam, yılın ilk yarısında memurların ve emeklilerin  alım gücünün sürekli düşmesine neden olmuştur. Dolayısıyla verilen enflasyon farkı bir zam değil erime miktarının telafisi anlamı taşımaktadır.

Hal böyle  olunca memur maaşlarına yalnızca enflasyon kadar zam yapılmakta bu zam da 6 ay geriden gelmektedir. Yıllık enflasyonun yüzde 17.53 olduğu bir ortamda memur maaşları yüzde 3 zamlanacaktır. Bunun adalet ve hakkaniyetle bağdaşmadığı açıktır.”

Memura, emekliye enflasyon zammı

‘Evdeki hesap çarşıya uymadı’

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Açıklanan enflasyon rakamlarının, deyim yerindeyse evdeki hesabın çarşıya uymadığını bir kere daha tescil ettiğini” söyledi.

Memur-Sen üyeleri, hayat pahalılığını protesto etmek için Ulus Atatürk Heykeli önünde toplandı. Konfederasyon Genel Başkanı Yalçın, son 18 aylık enflasyon rakamlarına bakıldığında hedeflenen enflasyonun 3 katı, maaş ve ücretlere yapılan artışın ise 2 katından fazla sapma olduğunu ifade ederek, “Biz, alın terimizin hakkını ve hizmetimizin ederini istiyoruz. 6. dönem toplu sözleşmenin arefesinde, açıklanan enflasyon rakamları, deyim yerindeyse evdeki hesabın çarşıya uymadığını bir kere daha tescil etmiştir” diye konuştu.

Seyyanen zam taleplerini her zeminde dile getirdiklerini belirten Yalçın, “Kamu işvereninin belirlediği zam, mart demeden buharlaşıyor. En düşük devlet memuru maaşının yüzde 10’undan az olmamak üzere seyyanen zam talebini dile getirmeye devam edeceğiz” dedi.

Memura, emekliye enflasyon zammı

Beklentiyi yükselttiler

Uluslararası yatırım bankaları Türkiye için enflasyon tahminlerini yukarı çekti. Goldman Sachs yıl sonu tahminini yüzde 16’ya, Barclays yüzde 14.8’e çıkardı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 28 Ekim 2021 )Sağlık Bakanlığı 28 Ekim 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritasını son dakika olarak duyurdu. Türkiye'de son 24 saatte 354 bin 580 Kovid-19 testi yapıldı, 25 bin 528 kişinin testi pozitif çıktı, 229 kişi yaşamını yitirdi. Bakan Koca kritik tabloyu sosyal medyadan paylaşırken önemli uyarılarda bulundu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler