Geri Dön
Milliyet EnerjiÇin’den dünyanın ilk ‘temiz’ nükleer reaktörü

Çin’den dünyanın ilk ‘temiz’ nükleer reaktörü

Çin hükümeti türünün ilk örneği olacak soğutma için suya ihtiyacı olmayan, sıvı toryum ile çalışabilecek nükleer reaktör planlarını açıkladı. Erimiş tuz yakıtlı-tip reaktörün, uranyum yerine sıvı toryum kullanmasının yanında, geleneksel reaktörlere kıyasla çok daha güvenli olduğu vurgulanıyor.

Çin’den dünyanın ilk ‘temiz’ nükleer reaktörü

Nükleer reaktörün, herhangi bir sızıntı riskinde, toryum hızla soğuyarak katılaştığı için çevreye çok daha az radyasyon yaydığı belirtiliyor. Söz konusu reaktörün prototipinin önümüzdeki ay tamamlanması beklenirken, ilk testlerinin Eylül başında gerçekleştirileceği açıklandı. Reaktörün ticari olarak inşa edilmesinin ise 2030 yılını bulacağı öngörülüyor. “Temiz” olarak nitelendirilen reaktörün suya ihtiyacı olmadığı için, çöl bölgelerinde kurulmasının daha uygun olduğu kaydedilirken, ilk ticari reaktörün Çin’in Wuwei şehrinde kurulacağı belirtildi. Öte yandan Çin hükümetinin reaktörü 30 ülkeye daha kurmayı planlandığı da açıklandı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
İlayda Şeker İsmail Balaban'a 'Kocam' dedi! Sosyal medyada gündem olduEvlenecekleri konuşulan İlayda Şeker ve İsmail Balaban'ın ilişkisinde, yeni bir gelişme yaşandı. İlayda Şeker'in, Instagram hesabından paylaştığı videoda, Balaban'a 'kocam' sözüyle hitap etmesi, kafaları karıştırdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler