Geri Dön
Milliyet EnerjiEnerjinin geleceği inovasyonla yazılıyor

Enerjinin geleceği inovasyonla yazılıyor

Hangi sektörde olursa olsun, dijitalleşme yolculuğunun en önemli gerçeği, kendi içinde sürekli gelişen, dönüşen ve büyüyen bir yolculuk olduğu. Enerji sektörünün yeni teknolojilerle gelişimi, tüm tarafların dahil olduğu küresel bir dönüşümün parçası olarak gerçekleşmesiyle ivme kazanacaktır.

Enerjinin geleceği inovasyonla yazılıyor

Dijitalleşme günümüzün en çok kullanılan ve en moda kavramlarından biri olmanın yanında, bugün hem bireysel hayatımızın hem de ülke ekonomilerinin vazgeçilmezi durumunda. Özellikle son 20 yılda gerçekleşen inovasyonlar, sanayiye yeni teknolojiler, birbirine bağlı, verimli, akıllı, sürdürülebilir ve güvenilir sistemler sunma konusunda önemli bir mesafe alınmasını sağladı. İklim değişikliğiyle mücadelenin devletlerin öncelikli gündemine oturması da başta enerji verimliliği olmak üzere sıfır karbon hedeflerine ulaşmak için inovatif teknolojilerin hayati bir rol almasına neden oldu. Özellikle, yapay zeka, nesnelerin interneti, makine öğrenimi, robotik, otomasyon ve blokzincir teknolojileri enerji sektörü dahil, endüstri 4.0 yaklaşımı kapsamında ön plana çıkan teknolojiler arasında yer alıyor. Öte yandan, yeni teknolojilerin endüstriyel düzeyde kullanılmasıyla ortaya çıkan muazzam düzeydeki verinin işlenmesine yönelik araçlar, veri merkezleri ve networkler gibi sistemlerin yüksek düzeyde elektrik tüketimine neden olmasından dolayı, elektrik talebini artırdığı gibi gerçekler de ortaya çıkıyor. Bu örnekten yola çıkarak, enerji sektöründe dijitalleşmenin kendi içinde sürdürülebilir ve düşük karbonlu kaynaklarla gerçekleştirilmesi bu dönüşümün dikkat edilmesi gereken bir parçası haline gelmiş durumda.

Talep tarafında dijital ivme ihtiyacı

Bununla birlikte, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla geliştirilen yeni teknolojilerin, talep tarafında da yeni kaynakların kullanılmasına veya kaynakların yeni yöntemler ve araçlarla sürdürülebilir bir şekilde hayata geçirilmesine fırsat yarattığını görüyoruz. Elektrikli araçlar, hidrojen, karbon yakalama ve saklama teknolojileri de inovasyonla şekillenen bir enerji sektörünün gerçekliğini gözler önüne seriyor. Öte yandan, elektrik, kömür, petrol ve gaz, bioyakıtlar, yenilenebilir kaynaklar, hidrojen ve daha pek çok enerjinin merkezindeki alanların yanı sıra, ulaştırma, inşaat, demir, çelik gibi yan endüstriler, madencilik, havacılık gibi talep tarafında kritik rol oynayan sektörlerin de dijital stratejilerle ivme kazanması bekleniyor. 

Dijitalleşmede elektrik öncelikli

Enerjide dijitalleşme yatırımları son on yıldır büyük bir hızda devam ediyor. Uluslararası Enerji Ajansı’nın raporuna göre, dijital elektrik altyapısı ve yazılıma yapılan küresel yatırımlar 2014 yılından beri yıllık yüzde 20 artış gösterirken, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na (IRENA) göre, güneş pili ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynakların kullanılacağı, geleceğin akıllı elektrik sistemini kurmak için 2050 yılına kadar her yıl 730 milyar dolarlık bir yatırıma ihtiyaç duyuluyor. Dolayısıyla enerji sektöründeki yatırımların boyut değiştirmesinin ötesinde, yön değiştirmesi de küresel sıcaklıkları 1.5°C'nin altında tutma hedefinde önemli bir rol oynayacak kapasitede. İklim değişikliği ile mücadele ederken, yenilenebilir enerji kaynakların en çok kullanılabildiği elektrik üretimi dijitalleşmenin en çok yaygınlaştığı alan diyebiliriz. Türkiye, akıllı şebekeler konusunda çok önemli bir mesafe kat etmiş durumda olsa da, bütünsel bir dijital gelişim sağlamak için bu adımlara ivme kazandıracak güçlü adımlar, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları kullanımında elde ettiği başarıyı taçlandıracaktır. Bununla birlikte, ülkemizde enerji sektöründe maliyetleri düşüren yazılım ve inovatif dijital süreçlerin uygulanması, dijitalleşmenin öncelikli ve en uygulanabilir adımlarından biri olarak görülebilir. Bu adımlar arasında örneğin, yenilenebilir kaynaklarla tüketicilerin kendi elektriğini üretip şebekeye vermelerini sağlayan mikro şebeke teknolojileri dikkat çekici faydalar sunuyor.

Hangi sektörde olursa olsun, dijitalleşme yolculuğunun en önemli gerçeği, kendi içinde sürekli gelişen, dönüşen ve büyüyen bir yolculuk olduğu. Enerji sektörünün yeni teknolojilerle gelişimi de ancak kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte gerçekleşen küresel bir dönüşümün parçası olarak görmek bu yöndeki çalışmalara ivme kazandıracaktır. Milli Ar-Ge ve milli teknoloji çalışmaları, Türkiye’nin teknoloji üreten bir ülke olmasında çok önemli bir misyona sahip olsa da, inovasyonun evrensel kullanımının ve hatta evrensel inovatif çalışmaların daha etkin sonuçlar doğurduğu gerçeğini de unutmamakta fayda var. Bu noktada enerji ve teknolojide seviye atlamak için öncelikli olarak geleceğe hazır nitelikli insan kaynağını yetiştirmenin öncelikli olduğunu düşünüyorum.

Regülasyonda da inovasyon

Günümüzde enerji sektöründeki inovasyonu, sadece ekipman, üretim, süreçlerin dijitalleşmesi olarak görmenin de ötesine geçmek, hem enerji hem de teknoloji şirketlerinin önemli bir ihtiyacı olarak duruyor. Çünkü örneğin yenilenebilir enerji kaynaklarının artan kullanımı, hidrojen veya elektrik araçların yaygın kullanımı gibi gelişmeler, iş modellerinde, üretici ve tüketici ilişkilerinde de inovatif süreçleri ve yeni mekanizmaları gerekli kılıyor.

Bu noktada, sadece Türkiye’de tüm dünyada kamudan, üreticilerin, tedarikçilerin olduğu kadar tüketicilerin de yeni dijital düzendeki ilişkilerini tanımlayan ve faaliyetlerini organize eden inovatif regülasyonlar geliştirmesi bekleniyor. Bununla birlikte elbette, yeni teknolojiler beraberinde yeni zafiyetler de getiriyor, özellikle de siber güvenlik alanında. Nitekim son dönemde İran ve ABD’deki enerji altyapılarına yapılan siber saldırıların yıkıcı sonuçlarına hepimiz şahit olduk. Ülkelerin kritik altyapısı olarak nitelendirilen enerji sektörünün dijital altyapısını siber saldırılara karşı hazır hale getirmede, kamunun rolü büyük. Dolayısıyla kamu otoritelerinin kritik endüstrilerin bilgi teknolojileri ve endüstriyel teknolojiler alanında belirleyeceği şartlar, zorunlu uygulamalar, sektörün riskler karşısında sağlamlığı ve güvenilirliğine de büyük katkı yapacaktır.

Memur ve emeklilerin beklediği haber! Meclis'ten geçti
50 bin yıllık geçmişi var! İlk haberleşme ağını böyle kurdular
Tatile sayılı günler kaldı! Bin TL'ye de var
Kırdığı yumurtanın akı 'kırmızı' çıktı, sosyal medya karıştı! Sandığınız gibi değil...
'Dışarı çıkmayın' uyarısı yapıldı! Daha kuvvetlisi geliyor
Kayak pistinde feci kaza! Ünlü oyuncu hayatını kaybetti
Maç sonrası tepki! 'Göstere göstere gelen bir tehlike'
Numan Kurtulmuş'tan İmamoğlu'nun 'engelleniyoruz' iddiasına yanıt
Yusuf Yazıcı için skandal tanıtım! Kovuldu
Survivor All Star'da ilk eleme! Adaya veda eden isim belli oldu
Fotoğraflar Türkiye'de çekildi! Meteoroloji uzmanı sebebini açıkladı
Tarihi keşif! Mars'ta yaşamın göstergesi...
Sadakatsiz’de dengeler değişiyor! 'Asya'nın yapamadığını Aras yaptı'
Market zincirlerinin zam yazışmaları ortaya çıktı!
İrem Sak, 11 yaş küçük aşkını itiraf etti!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler