Geri Dön

Modanın kralı kravatı çözdü!

Dünyanın en ünlü markalarından birini yaratan modacı Ralph Lauren, şirketinin yönetimini bıraktı. Lauren, kravat tasarlayarak başladığı moda serüveninde, adeta bir krallık kurdu

Modanın kralı kravatı çözdü!

Amerikan modasının sembol ismi Ralph Lauren (75), şirketinin yönetimini bırakıyor. İlhamını ‘elit okul’ kampüslerinde ve Vahşi Batı’da bulan Lauren, 50 yıl önce kravat tasarımcısı olarak başladığı moda serüveninde adeta bir imparatorluk kurdu.

CEO’luk görevini kasım ayında İsveçli Stefan Larsson’a (41) bırakacak olan Lauren, şirketinde ‘yaratıcı yönetici’ olarak görev almayı sürdürecek. Lauren, New York Times’a, “İşi anca anlamadığım giysiler tasarlamaya başladıkları zaman bırakırım” dedi.

Yeni CEO Stefan Larsson, Amerikan popüler giyim grubu Gap’in alt markası Old Navy’deki başarılı yönetimiyle tanınıyor. İsveçli H&M’de de yöneticilik yapan Larsson için Ralph Lauren, “Aşırı yetenekli. Şirkete taze ve heyecan dolu uluslararası bir perspektif kazandıracak. Sektörümüzde 50 yıldır lideriz ve bu daha başlangıç” yorumunu yaptı.


Aile Belarus göçmeni

Belarus kökenli göçmen bir ailenin çocuğu olan Lauren, hayata 1939’da Ralph Lifshitz olarak gözlerini açtı. Soyadını 16 yaşında değiştirdi. Hiç moda ve tasarım okumayan Lauren, Polo markasıyla 1967’de kravat tasarlamaya başladı. Avrupai tasarımlar tutulunca, kravatlarını kendi mağazasının yanı sıra büyük zincirlerde de satmaya başladı.

1972’de göğsünde polocu logosu olan kısa kollu tişörtlerini piyasaya sürünce büyük ilgi topladı. Markasını kadın kıyafetleri, aksesuarlar ve kokularla zenginleştirerek dünyaya yaydı.

6.2 milyar doları var

Geçen yıl 7.6 milyar dolar ciro yapan Ralph Lauren, 6.2 milyar dolarlık servetiyle Amerika’nın en zengin 74’üncü ismi. Ancak şirketinin hisse değerinin son 1 yılda yüzde 43 değer kaybetmesi, yatırımcıları endişelendiriyordu.
Reuters’a konuşan analistler, yeni bir trend olarak lüks markaların kitlesel şirketlerin yöneticilerini başa getirmeye başladığı saptamasını yaptı. Lauren’den giyinen ünlüler arasında ABD Başkan adayı Hillary Clinton ve oyuncular Gwyneth Paltrow ile Johnny Depp de var.

Kocaeli'nde kaybolan doktorun son görüntüleri ortaya çıktıKocaeli’de 2 gündür kendisinden haber alınamayan doktorun, evinden çıktıktan sonra marketten alışveriş yaptığı anların güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Bölgede yapılan arama çalışmaları ise sonlandırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber