Geri Dön
EkonomiMüteahhitlerden 'deprem' açıklaması

Müteahhitlerden 'deprem' açıklaması

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, Bingöl'de meydana gelen 5,2 büyüklüğündeki depreme ilişkin, "Yaşanan her deprem bizlere, bu konuda sıfır toleransla inşa edilmiş yapıların önemini yeniden hatırlatmaktadır. Doğru müteahhitlik ve sıkı denetim hayatidir." ifadelerini kullandı.

Müteahhitlerden 'deprem' açıklaması

Eren, Bingöl'de meydana gelen depreme ilişkin yazılı açıklama yaptı. Türkiye'nin deprem riski yüksek bir ülke olduğuna dikkati çeken Eren, bölge halkına ve tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ifade etti. Eren, yaşanan her depremin, bu konuda sıfır toleransla inşa edilmiş yapıların önemini yeniden hatırlattığını belirterek şunları kaydetti:

"Doğru müteahhitlik ve sıkı denetim hayatidir. Daha önceden de sıklıkla altını çizdiğimiz gibi, deprem değil, ihmal ve kusurlu yapılar öldürür. Türkiye'de 6,5 milyon riskli konut bulunmaktadır. Mevcut riskli yapıların güvenli bir şekilde hızla dönüştürülmesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın hayata geçirmiş olduğu yapı müteahhitliğinin sınıflandırılması sisteminin etkin biçimde uygulanması ve geliştirilmesi önem taşımaktadır."

Eren, depremle mücadelede kalıcı farkındalık oluşturmak ve öncelikli sorunlarda adım atmak için geçen yılın sonunda TMB'nin öncülük ettiği "Depreme Karşı Tekiz" girişiminin kurulduğunu anımsattı.