Geri Dön
EkonomiNew York borsası yükselişle kapandı

New York borsası yükselişle kapandı

New York borsası, ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimserliğin etkisiyle haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, 370 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 1,13 artışla 33.527,19 puana çıktı.

New York borsası yükselişle kapandı

 

S&P 500 endeksi, yüzde 1,41 artarak 4.076,72 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,67 kazançla 13.705,59 puana yükseldi.

Dow Jones and S&P 500 endeksleri kapanışta rekor seviyelere ulaştı.

Cuma günü resmi tatil dolayısıyla kapalı olan New York borsasında endeksler, beklenenden iyi gelen ekonomik verilerin yarattığı toparlanma iyimserliğinin etkisiyle bugün pozitif bir seyir izledi.

ABD'de bugün açıklanan verilere göre, hizmet sektörünün önemli göstergelerinden Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat dışı endeksi, martta aylık 8,4 puan artışla 63,7 değerini alarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Piyasalarda, cuma günü açıklanan istihdam verisinin yarattığı iyimserlik de etkili olmaya devam etti. ABD'de tarım dışı istihdam, martta 916 bin kişi artarak, Ağustos 2020'den bu yana en yüksek artışı gösterirken, işsizlik oranı yüzde 6'ya gerilemişti.

Öte yandan, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bugün katıldığı bir etkinlikte, G20 ülkeleriyle birlikte küresel asgari kurumlar vergisi üzerinde çalıştıklarını belirterek, küresel ekonominin, çok uluslu şirketlerin vergilendirilmesinde daha eşit bir oyun alanına dayalı olarak gelişmesini, inovasyonu, büyümeyi ve refahı teşvik etmesini sağlamak için küresel bir asgari vergi kullanılabileceğini söyledi.

'Evin önünde neden durdunuz' diyen aile saldırıya uğradı!Burdur’da Veli Tural (37) ve ailesi, motosikletle evin önüne gelen 2 kişiye 'Neden durdunuz, ne yapıyorsunuz?' diye sorunca tartışma çıktı. Tartışmanın ardından bölgeden ayrılan 2 kişi, bir süre sonra kalabalık bir grupla gelip Veli Tural (37) ile babası, annesi, kardeşi ve yeğenini darbetti. Güvenlik kamerasına da yansıyan olayla ilgili Tural, "Bizi linç ettiler, saldırdılar. Savunmak için kendimizi eve kilitledik" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler