Geri Dön
EkonomiOECD üçüncü çeyrekte yükselişe geçti

OECD üçüncü çeyrekte yükselişe geçti

OECD bölgesinde 2009’un ikinci çeyreğinde yaşanan “sıfır” büyümeden sonra üçüncü çeyrekte yüzde 0.8 büyüme kaydedildi. Yılın ilk çeyreğinde ise OECD ülkeleri ortalama yüzde 2.2 küçülmüştü.
OECD’den yapılan açıklamaya göre “Yedi Büyükler” Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD’de GSYİH, 2009’un üçüncü çeyreğinde ortalama yüzde 0.7 büyüme kaydetti. İkinci çeyrekte yedi büyük ekonomi için de büyüme sıfır olmuştu. Ancak yedi büyüklerde ulusal büyüme oranlarında önemli farklılıklar gözlendi. Japonya’da büyümesi yüzde 1.2 olurken, İngiltere’de çeyreklerde art arda altıncı düşüş yüzde 0.4 oranıyla yaşandı. Büyümenin ikinci çeyreğe göre değişmediği Fransa hariç diğe tüm Yedi Büyükler, GDP büyümesinde, ikinci çeyreğe göre iyileşme gösterdi. İtalya ve ABD, ilk kez 2008 yılından bu yana çeyrekler bazında pozitif büyüme kaydetti.
Büyüme euro bölgesinde büyüme üçüncü çeyrekte yüzde 0.4, AB’de ise yüzde 0.2 olarak gerçekleşti. Önceki üç aylık dönemde bu bölgelerde de düşüş kaydedilmişti.
Tüm OECD ülkeleri için 2008’in üçüncü çeyreğiyle 2009’un üçüncü çeyreğinde arasında küçülme ise yüzde 3.3 oldu. OECD toplam düşüşüne ABD yüzde 0.8, Japonya yüzde 0.5, 13 ülkeli euro bölgesi yüzde 1.1, diğer ülkeler ise yüzde 0.9 etki etti.