Geri Dön
EkonomiOlumsuz hava koşulları hamsi ve istavrit bolluğunu etkilemedi

Olumsuz hava koşulları hamsi ve istavrit bolluğunu etkilemedi

Denizlerdeki yasağın sona erdiği 1 Eylül'den itibaren avlanmayı sürdüren Doğu Karadenizli balıkçılar, son günlerdeki olumsuz hava koşullarına rağmen bol miktarda avladıkları hamsi ve istavritle kıyıya dönüyor.

Hava sıcaklıklarının son günlerde düşüşe geçmesiyle yağışın da olduğu Trabzon'da önceki yıllara göre fazla miktarda avlanan hamsi ve istavrit tezgahlarda ilgi görmeye devam ediyor.

Günün erken saatlerinde tezgahlarını bol ve çeşitli balıklarla süsleyen balıkçılar, Ortahisar ilçesindeki Trabzon Balık Pazarı'nda hamsinin kilogramını 20, istavritin kilosunu da 10 liradan satışa sunuyor. 

Balıkçı Mehmet Örseloğlu, AA muhabirine, bol ve bereketli geçen hamsi avcılığında fiyatların zaman zaman değişkenlik gösterdiğini söyledi.

Karadeniz'de hamsi avcılığının bölgesel olarak devam ettiğini belirten Örseloğlu, "Zonguldak, Hopa, İstanbul ve Sinop'ta avlanma sırasında balıkçılar da balığın gidiş yönüne doğru takip ediyor. Genel olarak baktığımızda sezon açılışından şu ana kadar iyi ve bereketli bir sezon geçiyor. Vatandaş doğal olarak fiyatların biraz daha aşağıda olmasını istiyor. İnşallah bu sezon beklentileri karşılayacaktır." ifadelerini kullandı.

Örseloğlu, bu sezon palamut avından bekledikleri verimi alamadıklarını kaydederek, "Geçen sene bu dönemlerde hamsi vardı ama inceydi. Bu sene hem hamsi hem de istavrit çok bol oldu. Palamudun olmamasına rağmen hamsi ve istavrit çok iyi şekilde sezonu geçiriyor. Ayrıca bu sene lüfer ve çinekop açısından da verimli geçti." dedi.

Muzaffer Özsandıkçı da havaların soğuk ve yağışlı olmasına karşın satışlardan memnun olduklarını belirtti.

İnsanların hamsiye ilgi gösterdiğini anlatan Özsandıkçı, "Şu anda hava durumuna rağmen bir avlanma var ve hamsi satışı oluyor. Ayrıca istavrit, mezgit ve çinekop gibi çeşitlerde var. Hamsi 20, istavrit 10, çinekop 40, zarganın kilogramını da 35 liradan satıyoruz." dedi.

Bakan Akar ve komutanlar Suriye sınırında
Musa Orhan'ın cezası belli oldu! Cinsel saldırıdan yargılanıyordu
Acı haberi Bakan Soylu açıkladı! Güldal Akşit vefat etti
Tuttuğu balığın ağzını açınca hayatının şokunu yaşadı
Memur emeklilere güzel haber! İşte zam farkında son rakam
İlyas Salman vasiyetini açıkladı! 'Dünyadaki kirimle gideceğim'
Savcıyı şehit eden teröriste rekor ceza
Türkiye sınırına yığıldılar! Sipariş yağıyor
18 yaşındaki Türk genci dünya turuna çıkıyor! Günde 2-3 saat çalışıp...
Fatih Terim'in transfer listesi ortaya çıktı! Ocak'ta 4 yıldız birden...
Buse Varol'dan 'üçüncü çocuk' açıklaması!
Türkiye'den tek kare girdi! AP dünyaya geçti
Tolgay'dan G.Saray öncesi Lazio'ya büyük darbe!
3 çocuğun 900 km'lik hırsızlık rotası! İnanılmaz olay
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler