Geri Dön
Ekonomi'Ordu tostu'nun coğrafi işaret alması için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruldu

'Ordu tostu'nun coğrafi işaret alması için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruldu

Ordu Büyükşehir Belediyesi, "Ordu tostu"nun coğrafi işaret alabilmesi için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurdu.

'Ordu tostu'nun coğrafi işaret alması için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruldu

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Ordu tostunun kentin vazgeçilmez lezzetlerinden olduğu belirtildi.

İlk olarak 1958'de Kemal ve Zeki Yamaner tarafından yapılan ve geçen sürede kentin markası haline gelen Ordu tostunun patent alması için çalışma başlatıldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu kapsamda 'Coğrafi işaret ve geleneksel ürün' başlığıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yapıldı. Değerlendirmeler sonrası Büyükşehir Belediyesinin ön başvurusu kabul edildi ve kurumun 15 Ocak'taki bülteninde yayımlandı. Diğer şartların kabul edilmesinin ardından Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Ordu tostu için coğrafi işaret tescil belgesi verilecek."

19 yıl sonra aydınlatılan cinayetin 2 şüphelisi suçlamaları kabul etmediKocaeli'nin Derince ilçesinde, 2001 yılında darp edildikten sonra boğularak öldürülen Kasım Aydın'ın (20), 19 yıl sonra yakalanan katil zanlıları Hidayet İlkme ve Tamer Korkmaz'ın yargılanmasına başlandı. Suçlamayı kabul etmeyen zanlılardan Aydın'ın cep telefonunu İstanbul'da sattığı belirlenen İlkme ise, savunmasında para ile satın aldığını söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler