Geri Dön

Otomotiv ihracatı 2 ayda 2001'i solladı

Ekonominin lokomotifi konumundaki otomotiv sektörünün ihracatı, yılın ilk iki ayında yüzde 68,2 oranında artarak, 4 milyar 316 milyon 306 bin dolara ulaştı. Ocak-Şubat dönemindeki ihracat, Türkiye'nin 3 milyar 865 milyon 40 bin dolarlık 2001 yılı otomotiv ihracatını açık ara geride bıraktı.

AA muhabirinin, Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerinden derlediği bilgiye göre, Ocak-Şubat döneminde ihracat kalemleri arasında, binek otomobiller 1 milyar 470 milyon 686 bin dolar ile ilk sırada yer aldı. Bunu, otomotiv yan sanayi, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ve otobüs-midibüs-minibüs izledi.

Şubat ayında ise yüzde 60 oranında 2 milyar 999 milyon 410 bin dolara ulaşan ihracat geçen yılının aynı ayında 1 milyar 439 milyon 380 bin dolarda kalmıştı. Bu yılın Ocak ayında ise ihracat yüzde 79,4 oranında artmıştı.

151 ÜLKEYE İHRACAT

Sektör, Ocak-Şubat döneminde 11 serbest bölgenin yanı sıra 151 ülke ve özerk bölgeye ihracat gerçekleştirdi.

Yoğun olarak Avrupa ülkelerine gerçekleştirilen ihracatta, Fransa 620 milyon 729 bin dolar ile ilk sırada yer aldı. Bu ülkeyi Almanya, İtalya, İngiltere ve İspanya izledi.

Sektör, bu dönemde Malavi, Seyşel Adaları, Sierra Leone, Benin, Mozambik, Virgin Adaları, Moritanya, Cibuti, Burkina Faso, Namibya, Nijer, Kongo, Tataristan, Gine, Kıbrıs, Tacikistan, Buhutan ve Kocaeli Serbest Bölgesine ilk kez ihracat yaptı.

Irak'ın hava kuzeyine hava harekatıMilli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak'ın kuzeyindeki Avaşin Basyan bölgesinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla belirlenen 8 PKK'lı teröristin, hava harekatıyla etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber