Geri Dön
EkonomiOyuncağın fiyatı plastiğin yarısı!

Oyuncağın fiyatı plastiğin yarısı!

Ucuz oyuncak ve okul malzemesine dikkat. TSE, eğitim yılı öncesi uyardı: Bazı ürünler yapıldığı ‘varsayılan’ hammaddeden bile ucuz. Çünkü içinde ağır metal ihtiva eden ikincil plastikler var...

Oyuncağın fiyatı  plastiğin yarısı!

Türk Standardları Enstitüsü (TSE), yeni eğitim yılı öncesi, okul malzemelerindeki riskli ürünlere dikkati çekerek, “Çin’den gelen oyuncakların fiyatları, oyuncağın yapıldığı plastik hammadde fiyatının yarısına eşit” uyarısında bulundu.

TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, yeni eğitim yılı için, velilere okul alışverişlerinde dikkat edilmesi gereken konuları hatırlattı.

Ürünlerdeki risklere de dikkat çeken Korkmaz, “Koku veren kimyasal maddelerden kaynaklanan sinir sistemi rahatsızlıkları, organik kimyasallardan kaynaklanan bağışıklık sistemi bozulması ve zararlı kimyasalların neden olabileceği kanser başta olmak üzere pek çok hastalık bu riskler arasında sayılabilir” dedi.

Ürünlerde TSE ve CE işaretlerinin aranması gerektiğini kaydeden Korkmaz, şunları kaydetti:

“Uzakdoğu’dan gelen markasız, boyalı ve plastik baskılı okul ve beslenme çantaları, mataraları tercih edilmemeli. Özellikle yoğun boya kokusu içeren, plastik baskılı beslenme çantası ve matara alınmamalı. Özellikle Çin’den gelen oyuncakların fiyatları, oyuncağın yapıldığı plastik hammadde fiyatının yarısına eşit. Bu durum ancak plastik oyuncak maddelerinin içinde geri kazanılmış her türlü ağır metalin olduğu ikincil plastiklerin katılması ile mümkün. Ucuz alacağız diye çocuklarımızı riske etmemeliyiz.”


Kokulu ürün almayın

Korkmaz’ın verdiği bilgiye göre velilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar şöyle:

- Üreticisi bilinmeyen hiçbir ürün satın alınmamalı.

- Kırtasiye malzemesi alırken mutlaka TSE damgalı ve yaş grubuna uygun ürün tercih edilmeli.

- Kokulu ürünler çocuklara verilmemeli.

- Yumuşatılmış oyuncaklarda fitalat gibi sağlığa zararlı maddeler limitlerin üzerinde olmamalı.

- Yüz boyası, dövme kalemi gibi deri üzerine uygulanan kozmetik ürünlerde dermatolojik testlerden de geçmiş, güvenilir markalar tercih edilmeli.

‘Üzerine gidilmiyor’

Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar ise geçtiğimiz hafta kendilerinin de gözlemcisi olduğu Piyasa Gözetimi ve Denetimi Koordinasyon Kurulu’nun toplandığını belirterek, “Yıllardır bu sorun devam ediyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcisi şikâyetlerin azaldığını, yüzde 10’un altına indiğini söyledi. Bu bir çelişkidir” dedi. Tehlikeli okul ürünlerinin üzerine yeterince gidilmediğini savunan Çakar, oyuncakların ve okul ürünlerinin üzerinde aranması gereken standartizasyon işaretleri için de, “Tüketici onu nereden bilsin? Zaten üzerinde TSE ve CE işareti olan ürün de tamamen güvenli demek değildir” diye konuştu. Çakar, söz konusu işaretlerin üretici tarafından da konulabileceğini savunarak genel olarak kokulu ve renkli kırtasiye ürünlerinden uzak durulması gerektiğini kaydetti.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Iraklı Sally, şehir çöplüğünde de aranıyorEskişehir'de bir dönem Saddam Hüseyin'in ordusunda binbaşı olarak görev yapan Ali Challab Al-Abbood'un 22 gündür kayıp kızı Irak uyruklu Sally'in (20) arkadaşı Amjed Mohsin Mohammed (28) tarafından parçalara bölünerek bulunduğu evden çıkarıldığı ihtimali üzerine şehir çöplüğünde de arama başlatıldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler