Geri Dön
EkonomiÖzel sektörden kalkınma hamlesi

Özel sektörden kalkınma hamlesi

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için Vakıf Senedi imzalandı. Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, “Kurumsallaşma ve devamlılık için vakıf kuruyoruz” dedi

Özel sektörden kalkınma hamlesi

Birleşmiş Milletler sürdürülebilir kalkınma amaçlarının gerçekleştirilmesine katkıda bulunan, düşük gelir gruplarındaki insanların ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler geliştiren Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) Etki Hızlandırıcı Vakıf Senedi imzalandı.

İnsancıl dış politika

Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, “Etki Hızlandırıcı’nın kurumsallaşması, devamlılığı, sürdürülebilirliği ve en nihayetinde daha fazla özel sektör kuruluşuna ulaşması için vakıf kuruyoruz” dedi.

Özdemir, Limak’ın desteklediği SKA Etki Hızlandırıcı Vakıf Senedi imza töreninde yaptığı konuşmada, 2 yıl önce sadece bir fikirle başlayan SKA Etki Hızlandırıcı’sında, ortak kurumların işbirliğinde, fizibilite çalışmasını ve birinci fazı tamamladıklarını ifade etti.

Özel sektörün sadece ekonomik kalkınmada değil, toplumsal ve sosyal kalkınmada oynaması gerektiği rolün bilincinde olduklarını ifade eden Özdemir, şöyle devam etti:

“Bugün önemli bir adım atıyoruz. Etki Hızlandırıcı’nın kurumsallaşması, devamlılığı, sürdürülebilirliği ve daha fazla özel sektör kuruluşuna ulaşması için vakıf kuruyoruz. Bu noktadan hareketle, SKA Etki Hızlandırıcı’sının önümüzdeki yıllarda farklı ülkelerde ses getirici işler çıkartması, farklı sektörlerde faaliyet gösteren daha çok özel sektör kurumunu kucaklaması gerektiğini düşünüyoruz.”

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı da Türk dış politikasının en önemli özelliklerinden birisinin insancıllığı olduğuna dikkat çekerek, “Kamu - özel arasındaki dayanışmanın örneğini başlatacağız” dedi.

Dezavantajlı gruplar ve mülteciler için Türkiye’yi işbirliği ağının merkezi haline getirmek istediklerini anlatan Kaymakcı, dünyanın en büyük insani yardımlarının Türkiye tarafından yapıldığına dikkati çekti.

Özel sektörden kalkınma hamlesi

İmza töreninin ardından fotoğraf çekimine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı.

Düşük gelir gruplarına yenilikçi çözümler

IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Serhat Çeçen de SKA Etki Hızlandırıcı Projesi’nin kurulan vakıfla sağlam temeller üzerinde yükseleceğini belirterek, belirlenen hedeflere ulaşmak için daha kapsamlı çalışmalar yapılacağını anlattı.

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanı Devrim Çubukçu da bugün geçmişe kıyasla çok daha karmaşık, ekonomik, çevresel ve sosyal boyutları bulunan sorunlarla sınanıldığını söyledi.

Adil fırsat paylaşımı

Teknoloji sayesinde insanların birbirine daha yakınlaştığı yerküre üzerinde kaynakların ve fırsatların adil olarak paylaşılması gerektiğini belirten Çubukçu, vakfın, Birleşmiş Milletler sürdürülebilir kalkınma amaçlarının gerçekleştirilmesine katkıda bulunan, düşük gelir gruplarındaki insanların ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler geliştiren girişimcileri ve çözüm ortaklarını bir araya getirerek desteklemeyi amaçladığını kaydetti.

Çubukçu, “Attığımız küçük adıma yenilerinin ekleneceğini, ülkemizin eşsiz insan kaynağı ile yaratıcılık ve yenilikçilik alanındaki küresel yarışa heyecan katmaya devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

Özaltın Holding Yönetim Kurulu Üyesi İrem Özaltın da söz konusu projenin küresel sürdürübelirlik hedefine ulaşmak adına kamu - özel sektör ve uluslararası sivil toplum kuruluşları arasında kapsamlı işbirliğini öngördüğünü bildirdi.

4. kattan düşen kedinin yara almadan kurtuluşu kameraya yansıdıVan'da 7 katlı binanın 4'üncü katından düşen kedi yara almadan kurtulması sahiplerini sevindirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler