Geri Dön
Ekonomi‘Pandemiden güçlü çıktık’

‘Pandemiden güçlü çıktık’

Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği’nin (TURYİD) düzenlediği 3. Global Gastroekonomi Zirvesi açılışında TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy konuştu.

‘Pandemiden güçlü çıktık’

 

Demirer, cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılından ümitli olduklarını ve 24 - 25 milyar dolarlık yeme - içme sektörü beklediklerini dile getirdi. Demirer, sektörün, TURYİD’in sağladığı enformasyon kabiliyetiyle ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle pandemi sürecinden güçlenerek çıktığını ifade etti. Demirer, “Gastronomi bölümleri açısından Türkiye’de rakamlar çok dikkat çekici. 79 tane üniversitede tam 17 bin 517 dört yıllık öğrenci gastronomi eğitimi alıyor. Her sene 4 bin 500 öğrenci mezun oluyor” dedi.

‘4 bin 500 öğrenciye talibiz’

Demirer, “Bu noktada TURYİD olarak devreye giriyoruz ve başlangıcı Özyeğin Üniversitesi ile yapmak üzere özel bir protokolle iş birliği yapıyoruz. Yönetici Geliştirme Staj Programı’yla öğrenciler, işletmelerde mal kabulden satın alma ve maliyet kontrolüne, mutfaktan, servis, satış ve karşılamaya, teorik bilgilerini uygulama şansı bulacak. Bu iş birlikleriyle 4 bin 500 öğrencinin tamamına talibiz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından yürütülen Türk Mutfağı Haftası ve Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitaplarına da değinen Demirer, Michelin rehberinin İstanbul’a gelmesinin çok önemli olduğunu belirtti. Demirer, “Turizm ülkemizin geleceğidir, turizmde gelecek ise gastronomi ile şekillenmelidir” dedi.