Geri Dön

Pepsi’den 2040’a dek sıfır emisyon sözü

PepsiCo, 2030 yılına kadar değer zinciri genelinde mutlak sera gazı emisyonlarının yüzde 40’ın üzerinde azaltılmasını hedefleyerek, 2040 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşılacağının sözünü verdi.

Pepsi’den 2040’a dek sıfır emisyon sözü

PepsiCo, 2030’a kadar doğrudan operasyonlarında mutlak sera gazı emisyonlarını yüzde 75 ve dolaylı operasyonlarını yüzde 40 azaltmayı planlıyor. PepsiCo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ramon Laguarta, “İklim değişikliğinin etkileri şiddetini artırıyor ve bu sorunu çözmek için gereken acil sistemsel değişiklikleri hızlandırmalıyız” diye konuştu. PepsiCo Europe CEO’su Silviu Popovici ise, “PepsiCo’nun yeni iklim hedefi, emisyon azaltma çabalarımızı ikiye katlayacak” dedi.

Geri dönüşümlü PET

Karbon salınımını azaltmak için yenilenebilir enerji kullanımını artırdıklarını ve ürünlerin ambalajlarında kullanılan plastiği azalttıklarını söyleyen PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Ece Aksel, şöyle konuştu:

“Bu yıl gazlı içeceklerimizde yüzde 50 geri dönüştürülmüş PET kullanımına geçiyoruz. Yiyecek fabrikalarımızda, elektrik tüketimimizin yüzde 50’lere varan bölümünü organik atıklarımızdan elde ettiğimiz biyogaz ve solar enerjiden elde ediyoruz. 2021 yılı itibarıyla tüm fabrikalarımıza yüzde 100 yenilenebilir elektriğe geçmeyi hedefliyoruz.”

10 yaşındaki oğlunu boğarak öldürdüKonya'da bir baba, oğlunu boğarak öldürdükten sonra polise teslim oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber