Geri Dön
EkonomiPiyasalarda Yunanistan depremi

Piyasalarda Yunanistan depremi

Yunanistan'daki borç krizinin Avrupa'nın geneline yayılacağı endişesiyle küresel borsalarda dün başlayan sert satışlar bugün de sürerken, euro dolar karşında son bir yılın en düşük seviyesine geriledi. Satışlar neticesinde küresel borsaların değerinin 1 trilyon doların üzerinde eridiği belirtiliyor.

Piyasalarda Yunanistan depremi

Avrupa'da borsalar yönünü aşağıya çevirdi. New York Borsası da düşüşle kapandı.

Dow Jones sanayi endeksi 225,06 puan düşüşle 10.926,77’den, Nasdaq bileşik endeksi 74,49 puan düşüşle 2.424,25’ten kapandı.

Bu arada Avrupa'da Atina Borsası şu sıralar yüzde 5,40, Paris Borsası'nda CAC 40 Endeksi yüzde 2,47, Londra Borsası'nda FTSE 100 Endeksi yüzde 2,06, Frankfurt Borsası'nda Dax Endeksi yüzde 2,04, Milano Borsası yüzde 3, Madrid Borsası yüzde 4,87 ve Lizbon Borsası yüzde 4,11 değer yitirdi.

New York Borsası'nın düşüşle kapanmasında ve Avrupa'da borsaların yönünü aşağıya çevirmesinde, Avrupa'daki borç sorunlarının piyasada yeni bir kötümserlik dalgası yayması etkili oldu.

Yatırımcılar Yunanistan'ı kurtarma paketinin büyüklüğü nedeniyle AB'nin yardıma ihtiyaç duyabilecek diğer ülkeleri kurtarmada çok zorlanacağından endişe ediyor.

ASYA DA DÜŞÜŞTE
Avrupa’nın çabalarının, Yunanistan’ın borç krizinin diğer ülkelere yayılmasını önleyemeyeceği endişeleri üzerine dün ve bugün New York ve Avrupa’daki borsaların ciddi oranda değer kaybetmesinden sonra bugün de Asya’daki borsalar düştü.
Asya’da Hong Kong Borsası yüzde 2, Şanghay Borsası yüzde 2,1, Avustralya Borsası yüzde 1,9, Endonezya Borsası yüzde 1,5 ve Singapur Borsası yüzde 1,2 geriledi.
Asya’da Tokyo, Güney Kore ve Tayland borsaları ise bugün tatil nedeniyle kapalı bulunuyor.

PETROL FİYATI
Bu arada dün ABD ham petrol stoklarının artması ve ABD dolarının güçlenmesiyle yüzde 4 düşen ABD ham petrolünün varil fiyatı bugün 83 doların altına seyrediyor.
Dün 87,15 dolara kadar çıktıktan sonra 3,45 dolar değer yitererek 82,74 dolar olan ABD ham petrolünün Haziran ayı teslimi varil fiyatı bugün ise 46 sent azalarak 82,28 dolar oldu.
Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 45 sent düşerek 85,22 dolara indi.


LİRA DEĞER KAYBEEDİYOR, BORSA DÜŞÜŞTE

Dolar iç piyasada da lira karşında değer kazanarak şu sıralar dünkü kapanışa göre yüzde 0,40’lık artışla 1.5160 TL’den işlem görürken avro yüzde 0,20’lik düşüşle 1,9650 TL’den işlem görüyor. İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, dünkü kapanışa göre 262,76 puan düşerek 57.078,27 puandan kapandı. Hisse senetleri ortalama yüzde 0,46 değer yitirdi.

Faiz yüzde 9,61’e çıktı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem gören gösterge kağıdı 25 Ocak 2012 vadeli tahvilin, bugün valörlü işlemlerinin basit getirisi yüzde 9,94’e, bileşik getirisi yüzde 9,61’e çıktı.
Bu tahvilin, aynı gün valörlü işlemlerinin önceki kapanışında basit getirisi yüzde 9,77, bileşik getirisi yüzde 9,45 olmuştu.

IMF Başkanı uyardı: Kriz yayılabilir

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Yunanistan'daki borç krizinin, Avrupa'nın geri kalanına yayılma riski bulunduğunu söyledi.

IMF Başkanı, Fransız gazetesi Le Parisien'e verdiği demeçte, Yunanistan'daki krizin, Fransa, Almanya gibi büyük ülkelere yayılma riski bulunmadığını da söyledi.

Avrupa'da tetikte olunması gerektiğini belirten Dominique Strauss-Kahn, yayılma riskinden çekinen Portekiz'in önlemler almaya başladığını vurguladı.

"Yunanistan iflasın eşiğine gelmişti" diyen Kahn, "Yakında maaşları da ödeyemeyeceklerdi" şeklinde konuştu.

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Euro Bölgesi'nden bir tek ülkenin bile euro'dan çıkması halinde, bunun euro'nun sonu olabileceğini de vurguladı.

Öte yandan, Avrupa'da kaygıların devam etmesi nedeniyle, euro, ABD doları karşısında son bir yılın en düşük düzeyine indi. Euro-dolar paritesi 1,30'un altına inerek 1,2978'den işlem görüyor.

AVRUPA MERKEZ BANKASI DA “YAYILMA RİSKİ VAR” DEDİ
Avrupa Merkez Bankası Üyesi Axel Weber, Yunanistan’ın sorunlarının Avro Bölgesinin bazı kısımlarına yayılma riski bulunduğunu söyledi.
Aynı zamanda Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı da olan Weber, Alman parlamenterlere yaptığı açıklamada, Yunanistan için oluşturulan 110 milyar avroluk (147 milyar dolar) yardım paketine Almanya’nın katkısının haklı gerekçeleri olduğunu ifade etti.
Yunanistan’ın şu anki çok kırılgan durumda borcunu ödeyememesi durumunun, avro bölgesi ve finansal sistemin istikrarı için önemli bir risk taşıdığını belirten Weber, diğer avro bölgesi ülkeleri için bir dizi bulaşma etkisi tehdidi olduğunu ve sermaye piyasaları için ise artan olumsuz geri bildirim etkileri olduğunu bildirdi.
Yardım paketinin kabul edilebilir olduğunu çünkü Atina’nın tasarruf önlemleri ve reformlar konusundaki taahhüdü de dahil olmak üzere sıkı koşullara bağlı olduğunu belirten Weber, programın çeyrek yılda kontrol edilen sıkı koşullarla bağlı olduğunu kaydetti.
Weber, bu sıkı koşullanmanın destek önlemlerini kabul edilebilir hale getirdiğini ifade etti.