Geri Dön
Ekonomi‘Refah sistemi tüm topluma yansıyacak’

‘Refah sistemi tüm topluma yansıyacak’

‘Refah sistemi tüm topluma yansıyacak’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Yeni ekonomi modeli, refah sisteminin toplumun tamamına yansıtıldığı bir modeldir. Çok kısa sürede etkisini göreceğiz” dedi.

‘3 günde finansal istikrar’

Nebati, dün akşam NTV’de katıldığı canlı yayında ‘Türkiye Ekonomi Modeli’ni anlattı. Nebati, “Modelimiz; yüksek ihracata dayalı, cari açığı azaltıcı ve refah sisteminin toplumun tamamına yansıtıldığı bir modeldir. Yaza kalmadan çok hızlı bir değişimi göreceğiz” dedi.

Nebati, dolar kurunda yaşanan düşüşle ilgili “Finansal istikrarı üç günde, Cumhurbaşkanımızın manifestosuyla sağladık. Düne kadar yüksek faiz kesin çözümüdür diyenlere de tokat gibi bir cevap oldu. Pazartesi akşamına kadar olan bir köpüktü, köpük gidiyor. Optimal noktaya kendisi ulaşacak” ifadelerini kullandı.

Kur korumalı TL mevduata geçiş sabah 10 milyar TL yatırıldığını ve sonra katlanarak arttığını açıklayen Nebati, şöyle devam etti: “Salı gününden itibaren dövizini bozdurup yatıranlar 3, 6 ay ya da 1 yıl sonra parasını döviz karşılığı TL olarak alacak, garantisi orada. 10 bin doları olan bir kişinin dövizini bozması, MB’nin belirlediği döviz alış kuruyla dönüştürmesi kaydıyla diyoruz ki, biz senin 10 bin dolar karşılığı Türk lirasını aldık. Sana şu garantiyi veriyoruz, vadenin sonunda geleceksin, 10 bin dolar karşılığı, bugünkü fiyatlarla 110 bin lira. Eğer dolar 12 liraya çıkmışsa, ki olmayacak öyle bir şey. Diyelim ki 12 liraya çıktığı zaman senin paran 110 bin artı nema olmayacak, 120 bin artı nema yani ödediğin dolarla birlikte nemasıyla birlikte karşılığı Türk lirasını vereceğiz. Diyelim ki tersi oldu. Dolar 10 liraya düştü. Karşılığı 100 bin lira. Sana 100 bin lira değil, 10 bin dolar karşılığı Türk lirasını artı nemada biriktirdiğin paranın da nemasını alıyorsun. Kur korumalı TL mevduatta alt limit bir lira üst limit yok.

‘Memuru koruyacağız’

Nebati, memur ve emeklilere yapılacak zamla ilgili soru üzerine ise “Memurumuzu bugüne kadar koruduk bundan sonra da korumaya devam edeceğiz. Emeklilerimizi memnun edecek bir çalışma olacağına ilişkin benim de kanaatim çok yüksek” dedi.