Geri Dön
EkonomiRus turistler Çin yerine Türkiye’yi tercih ediyor

Rus turistler Çin yerine Türkiye’yi tercih ediyor

Koronavirüsün etkisi turizmde hissedilmeye devam ediyor. Toplam turizm payına sınırlı bir etki beklense de, bölgeden turist getiren veya bölgeye turist gönderen tur şirketleri iptallerin arttığını belirtiyor. Rus turistlerin ise Çin yerine Türkiye’yi tercih ettiği ifade edildi.

Rus turistler Çin yerine  Türkiye’yi tercih ediyor

Çinli turistlerin çok büyük bir kısmını getiren Dorak Holding’den yapılan açıklamada, “Cuma günü itibariyle Çin’den gelen turistlerin iptalleri arttı. Çin hükümeti tarafından önce 3 şehirde olan uçak iptalleri şu anda 17 şehre ulaştı. Şu anda Türkiye’de bulunan gruplarımız, havayollarındaki termal kamera taramalarından geçiyor” denildi.

Çin’den özellikle eğitim, kültür ve resmi ziyaret kapsamında üst segment turist getiren ve ülkeye bu kapsamda turist gönderen Ligarba Turizm de karşılıklı olarak iptallerin devam ettiğini belirtti. Genel Müdür İrfan Karslı, “Çin’den gelişler durma noktasında. Şubat başına kadar Çin’de yeni yıl bayramı nedeniyle Tükiye’ye gelişler fazla olurdu. Mart ve nisanda Türkiye’den gidişler yoğun olurdu, Çin’de fuarlar zamanı. Ancak durma noktasında diyebiliriz. Kısa vadede çözüm bulunacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Çinlilerin bir diğer önemli seyahat noktası olan Pamukkale’de ise şimdilik etkilenme sınırlı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Pamukkale Bölge Temsil Kurulu Başkanı Turan Köseoğlu, uçakların sefer iptalleri nedeniyle bir azalma olduğunu, bölgedeki bu sınırlı etki ile gelecek günlerdeki gelişmelerin takip edildiğini aktardı.

Çin’den vazgeçtiler

Rus turistlerin, koronavirüs salgını nedeniyle tatil planlarında Çin yerine Türkiye ve İtalya gibi ülkeleri tercih etmeye başladığı bildirildi. Rusya Tur Operatörleri Birliği’nden (ATOR) yapılan açıklamada, tatil planlarındaki değişiklikle, özellikle Türkiye ve İtalya gibi ülkelerin tercih edildiği belirtildi.

'Derhal harekete geçmezseniz...' diyerek tehlikeyi işaret etti
Kazakistan'da neler yaşandı? Canlı yayında anlattı
Basın toplantısında korkutan açıklama! 5.dalga başladı
Yunan basını manşetten verdi! Dikkat çeken TOGG mesajı
Afganistan'da şiddetli deprem! Can kayıpları var
Toprak kaymasıyla ortaya çıktı! Roma dönemine ait
Migros ve CarrefourSA'dan rekabet cezasıyla ilgili yeni açıklama
Eski eşine kayıtsız kalamadı! 'Selin Çıra mı olduk?'
Boupendza bombası, sözleşmede sürpriz
Erdoğan 'Ocak' sözü vermişti! "Aynı hassasiyeti gösterdik"
Dünya bu görüntüyü konuşuyor! Başka bir gezegenden gelmiş gibi...
Faturaları mutlaka kontrol edin! İsteyen değiştirebilir
Man'ın menajeri iki Süper Lig devinin teklifini açıkladı!
Ansızın yüzüne saldırdı! Çalılardan çıkan dehşet avı kana buladı
İbrahim Erkal'ın vasiyetindeki Demet Akalın detayı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler