Geri Dön

Rüzgar enerjisine dayalı tesislerinin şebeke bağlantı kriterleri belirlendi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), "Elektrik Piyasası Şebeke Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
İletim sistemine bağlı rüzgar enerjisine dayalı üretim tesisleri ile kurulu gücü 10 megavat (MW) ve üzerinde olan dağıtım sistemine bağlı rüzgar enerjisine dayalı üretim tesislerinde uygulanacak yönetmeliğe göre, 150 ile 700 zaman/milisaniye aktif güç değerlerinde oldukları sürece rüzgar türbinleri şebekede bağlı kalacak.
İletim sistemine bağlı rüzgar enerjisine dayalı üretim tesislerinde acil durumlarda aktif güç kontrolü yapılabilecek. Rüzgar enerjisine dayalı üretim tesisinin aktif güç çıkışı, gerektiğinde TEİAŞ tarafından gönderilecek sinyallerle, tesisin toplam kurulu gücünün yüzde 20 ile yüzde 100’ü arasında otomatik olarak kontrol edilebilir olacak.
Kurulu gücü 100 MW ve altında olan rüzgar enerjisine dayalı üretim tesisleri için, yük alma/atma hızı dakikada kurulu gücün yüzde 5’i kadar olacak. Kurulu gücü 100 MW’nin üzerinde olan rüzgar enerjisine dayalı üretim tesisleri için ise yük alma/atma hızı dakikada kurulu gücün yüzde 4’ü kadar olacak.
İletim sistemine doğrudan bağlı rüzgar enerjisine dayalı üretim tesislerinin şebeke bağlantı trafoları, yük altında otomatik kademe değiştirme özelliğine sahip olacaklar.
İletim sistemine bağlı rüzgar enerjisine dayalı üretim tesislerine ait aktif güç tahminleri her gün saat 12.00’de takip eden 48 saat için saatlik periyotlarla TEİAŞ’a sunulacak.
31 Aralık 2008 tarihi itibariyle geçici kabulü yapılan rüzgar enerjisine dayalı üretim tesisleri için, rüzgar enerjisine dayalı üretim tesislerinin şebeke bağlantı kriterleri uygulanmayacak.

ELEKTRİK İLETİM SİSTEMİ
Bu arada, EPDK’nın "Elektrik İletim Sistemi Arz Güvenirliği ve Kalitesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" de Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Yönetmeliğe göre, bir bağlantı noktasında, sistemin kısa devre gücünün en fazla yüzde 5’i kadar kurulu güçte rüzgar enerjisine dayalı üretim tesisi bağlantısına izin verilecek.

Giresun'da yürürken sigara içmek yasaklandıGiresun Valiliği koronavirüs tedbirleri kapsamında il genelinde kamuya açık alanlarda bulaş riski oluşturması nedeniyle yürürken sigara içilmesini yasakladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber