Geri Dön

Sabancı’ya İspanya Kraliyet Nişanı verildi

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’ya iki ülke ilişkilerine yaptığı katkılardan ötürü İspanya’nın en üst düzeydeki liyakat nişanı olan “Encomienda De Numero Nişanı”, Kral I. Juan Carlos adına düzenlenen bir törenle İspanya ikinci Başbakan Yardımcısı Elena Salgado tarafından verildi.
İspanya İkinci Başbakan Yardımcısı Elena Salgado törende yaptığı konuşmada, İspanya Kralı adına Güler Sabancı’ya “”Encomienda De Numero Nişanı”, İspanyol Sivil Liyakat Nişanı’nı vermenin onurunu yaşadığını belirterek, “İspanya, Sayın Güler Sabancı’nın, yeteneğini, gücünü ve yüksek başarılarını takdir etmekte ve onurlandırmak istemektedir. Sayın Sabancı, kendisini tanıyan herkesin hayranlık ve saygısını kazanmıştır” dedi. Salgado konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Çok iyi bildiğiniz gibi, Güler Sabancı Türk iş dünyasının en önde gelen liderlerinden biri olup güzide bir sanat ve kültür hamisidir. Güler Sabancı, 2006 yılında Türkiye’de her yıl, sağgörü, önderlik, özgünlük ve profesyonellik göstermiş kadınlara verilen bir unvan olan “’Yılın Seçkin Kadın Ödülü”nü almıştır. Ayrıca, ülkelerimiz arasındaki ilişkiye de engin katkıları olmuş bir kişidir. Türkiye ve İspanya, ortak değerleri paylaşması ve doğu ile batı arasında kültürlerarası diyalogun özendirilebileceğine, algılamaların iyileştirilebileceğine inanmaktadırlar. Bu çerçevede birlikte başlattıkları Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı girişimi sayesinde son yıllarda, her alanda güçlendirilen imtiyazlı ikili ilişkilerden yararlanan, stratejik ortaklar haline geldiklerinin altını çizmek istiyorum.”

“TÜRKİYE’YE AB YOLUNDA DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEKTİR”
Elena Salgado, konuşmasında İspanya’nın, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliğini desteklediğini belirterek, “Bu destek İspanya için stratejik bir önem taşımakta olup, Türkiye’nin AB’ye katılma özlemlerini destekleyen İspanyol halkının geniş onayı nedeniyle, hiçbir parti için tartışma konusu değildir. 2010 yılının, Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını ülkemizin üstleneceği ilk yarısında, İspanyol hükümeti Türkiye’nin AB’ye tam üye olması yolunu daha da açmak için hiçbir çabayı esirgemeyecektir” diye konuştu: Salgado sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz yalnızca yakın siyasi müttefikler değiliz. Aynı zamanda, güçlü ekonomik bağları olan ortaklarız da. Türkiye, İspanya’nın için, yatırım ve ticaret alanındaki ilk on öncelikli pazar arasında bulunmaktadır. İspanyol yatırımları son 5 yılda 20 milyondan neredeyse 2 milyar avroya çıkarak büyük bir artış göstermiştir. Türkiye, İspanya’nın, AB dışında, Çin ve ABD’nin ardından en önemli ticaret ortağıdır. Türkiye’de 300’ün üzerinde İspanyol işletmesi kurulmuştur.”
Elena Salgado, Güler Sabancı’nın İspanya ile Türkiye arasında geçen Nisan ayında İstanbul’da yapılan ve sivil toplumdan önemli şahsiyetleri başarıyla bir araya getiren Birinci Konferans’a ev sahipliği yaptığını kaydederek, Sabancı’nın İspanya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesine gösterdiği ilginin bir kanıtı olarak, müzenin büyüleyici konferans salonunun resmi açılışı için bu seminerin seçildiğini bildirdi.
Salgoda konuşmasını şu sözlerle tamamladı:
“İspanya ve Türkiye ortak bir Akdeniz kimliğini paylaşmaktadır. Bizler, geçmişlerinde, coğrafyalarında ve bugünlerinde çarpıcı benzerlikler taşıyan ortak özelliklere sahip iki ulusuz. Hem İspanya hem Türkiye, her zaman farklı kültür, gelenek ve dinlerin kesiştiği ve buluştuğu yerler olmuştur. Geniş ve çeşitlilik içeren bir kimliği yoğurmuş olmaktan guruluyuz ve bunun getirdiği zenginliği bildiğimiz ve takdir ettiğimiz için de büyümekteyiz. Bu benzerlikler ve barışa yönelik gerçek bir kararlılıkla iç içe geçmiş derin sempati, bizi, uluslararası gündemde ortaya çıkan yeni zorlukların gerektirdiği yanıtlara ortak bir yaklaşımı benimse noktasına getirmiştir. Atıldığımız bu yolda, ülkelerimiz de, Sayın Sabancı’nın, başını iş alanındaki özgünlüğü ile kültür ve sanat konusundaki özendiriciliğinin çektiği, girişimcilik cesareti ve sağgörüsü tarafından desteklenmektedir. Kendisi Türkiye’de bir simge ve Türkiye ile İspanya arasındaki ilişkiler için yol gösterici bir ışıktır.”

“ÇABALARIMIZIN TAKDİR EDİLMESİ MUTLULUK VERİCİ”
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da törende yaptığı konuşmada, böyle anlamlı bir nişan almanın kendisi için büyük bir onur olduğunu söyledi. Sabancı şöyle dedi:
“İspanya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi yönündeki çabalarımızın İspanya Kralı Juan Carlos tarafından bu nişanla takdir edilmesinden büyük bir mutluluk duydum. Bu benim İspanya’dan aldığım ilk ödül ama bu ödülün bir büyük anlamı da Başbakan yardımcısı Bayan Elena Salgado tarafından özellikle takdim edilmesidir. İki ülkenin ilişkilerini daha da geliştirecek olan bu başarıyı tek başıma elde ettiğimi söyleyemem. Bu yönde Sabancı Üniversitesi’nin İstanbul Politikalar Merkezi, Barselona merkezli IEMED ile bir çok başarılı çalışmalar gerçekleştirdi. Özellikle Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci sayın Egemen Bağış’ın çabalarını takdirle anmak istiyorum. Türk hükümeti ve İspanya hükümeti bizi bu çalışmalarımızda fazlaca desteklediler. Bu da işlerimizin başarısında büyük bir rol oynadı.”

İKİ ÜLKE ARASINDA BENZERLİKLER ÇOKTürkiye ile İspanya arasında bir çok benzerlikler bulunduğuna da işaret eden Sabancı, “En büyük benzerliklerden birisi de iki ülkenin Avrupa Birliği’ne giriş süreçleridir. İspanya da bu süreçte bir çok zorluklar yaşadı. Yaşanan bu süreç ve gösterilen bu çabalar bize, Avrupa Birliği üyeliğimiz sürecinde büyük cesaret vermektedir ve bu süreçten öğreneceğimiz şeyler vardır. İspanya bu zorlu süreç sonunda Avrupa Birliği’ne katıldıysa elbette Türkiye’de günün birinde Avrupa Birliği içinde yer alacaktır. Buna inancımız tamdır. Bu süreçte İspanya gibi dostlara her zaman ihtiyacımız olacaktır. Bir çok ortak noktası olan iki Akdeniz ülkesinin işbirliği bir çok zorluğu da kolaylaştıracaktır inancındayım” diye konuştu. Sabancı konuşmasını şöyle tamamladı:
“İki toplumun arasında sanatla kurulan köprünün çok sağlam olduğuna inanıyorum. Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde dünyaca ünlü İspanyol sanatçılar Picasso ve Dali’nin sergilerini gerçekleştirdik. Özellikle Dali Sergisi’nde gösterdiği kişisel çabaları için Sayın Suzan Sabancı Dinçer’e özellikle teşekkür etmek isterim. Bu sergilerin her biri 250 binin üzerinde ziyaretçi çekti. Biz de hat koleksiyonumuzu Madrid ve Sevilla’da sergiledik. Bu sergilere halkın her kesiminden büyük ilgisi vardı. Sergilerin hazırlanmasına ve elde edilen bu başarıda emeği geçen özellikle Sakıp Sabancı Müzesi’ne teşekkürlerimi sunarım.”
Türkiye’nin İspanya Büyükelçiliği ikametgahında yapılan törene, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İspanya’nın Türkiye Büyükelçisi Joan Clos, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Türk-İspanyol iş dünyasının önemli isimleri ile Sabancı ailesinin bazı üyeleri ve Güler Sabancı’nın yakın dostları katıldı.

Corona virüse yakalanan rektör anlattı! 'Gece 03.30'da Haseki'ye kaldırıldım'Kendisine, eşine ve 22 yaşındaki oğluna 'corona virüsü' (Covid-19) teşhisi konulan ve hastalığı yenen Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz, yaşadıklarını anlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber