Geri Dön

Şanlıurfa ayakkabının merkezi oluyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürüttüğü Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı ile hayata geçirilen Ayakkabıcılar Sanayi  Bölgesi Projesi, bölgesel kalkınma ile yeni ekosistem oluştururken, toplam 41.8 milyon lira bütçeli iki etaplı projeyle 7 bin 500 Şanlıurfalı gence istihdam kapısı aralandı.

Şanlıurfa ayakkabının merkezi oluyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, programın meyvelerini verdiğini belirterek, 13 fabrikanın üretime başladığını, 6 fabrikanın daha açılacağını bildirdi. Varank, Şanlıurfa’da başlatılan yatırım hamlesine ilişkin Twitter hesabından bir mesaj paylaştı.

Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi Projesi’nin ilk etabı, Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi ve Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği’nin ortaklığında Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında verilen desteklerle hayata geçirildi. İki yılda tamamlanan ilk etap 23 milyon liraya mal oldu. Projenin 15.5 milyon lirası Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından karşılandı. Şanlıurfa OSB 2. kısımda 13 fabrika binası ve yan ürünlerin tedariki için de 7 işlik yapıldı. 2019 sonu üretime geçen fabrikalarda istihdam edilen kişi sayısı 1700’e ulaştı. Kadın istihdamı yüzde 25 oldu. Fabrikaların tam kapasiteye geçmesiyle çalışan sayısının 3 bine, kadın istihdamının da yüzde 40’a çıkması hedefleniyor.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan İstanbul halkına ve esnafına uyarıİSTANBUL Valisi Ali Yerlikaya, kontrollü normalleşme sürecinde sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanmadığı ilk Cumartesi gününde İstanbul halkına ve esnafına uyarılarda bulundu. Vali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yayınladığı video mesajında "Hedefimiz mavi kategori. Ben sizlere güveniyorum. Şehrimize inanıyorum. Hep birlikte, el birliğiyle başaracağız." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber