Geri Dön
EkonomiSarıkamış'ın kırmızı yıldız elması pazar arıyor!

Sarıkamış'ın kırmızı yıldız elması pazar arıyor!

Kars'ınSarıkamış ilçesinde Aras Nehri kıyısında bin 200 rakımda yetiştirilen kırmızı  yıldız elmalar toplanmaya başlandı. Elma üreticisi Kırmızıtaş "Kayalardan  gelen kaynak sularıyla yetişen elmalarımız çok lezzetlidir. Bu organik kırmızı  yıldız elmanın daha iyi pazar bulması için devlet desteğine ihtiyaç var" dedi.

Sarıkamış'ın kırmızı yıldız elması pazar arıyor!

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, Aras Nehri kıyısında bin 200 rakımda yetiştirilen kırmızı yıldız elmaların ilk hasadı başladı.

Sarıkamış ilçe merkezine 45 kilometre uzaklıkta, Aras Nehri kıyısındaki Kalebaşı köyünde organik olarak yetiştirilen kırmızı yıldız elmalar toplanmaya başlandı. Kırmızı yıldız elmalar, her yıl ekim ayının sonlarına doğru toplanıp bölgenin ihtiyacını karşılamak için manavlarda ve pazarlarda satışa sunuluyor.

Kalebaş köyünde 50 yıldır elma üreten çiftçilerden Feyzullah Kırmızıtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, organik kırmızı yıldız elmanın yeterince değerlendirilmediğini söyledi. Bu elmanın dayanıklı ve çok lezzetli olduğunu belirten Kırmızıtaş, "Kayalardan gelen kaynak sularıyla yetişen elmalarımız çok lezzetlidir. Bu organik elmanın daha iyi pazar bulması için devlet desteğine ihtiyaç var." dedi.

Kırmızıtaş, büyük emeklerle oluşturduğu bahçede 50 yıldır organik elma yetiştirdiğini belirterek şunları söyledi:

"Şimdi bahçe olarak kullandığımız arazi taşlık, kır şeklindeydi. Kimse buralara önem vermiyordu. Ben çalıştım, çabaladım. Şimdi köyde bir numaralı bahçe oldu. Bu sene 5 ton elma aldım. Ancak doğru düzgün para vermedikleri için satamıyoruz, zayi oluyor. Bizim fabrikamız yok, imkanımız yok, pazarlayamıyoruz. Devletimiz bu elmaların satılması konusunda bize yardımcı olursa bizim birimiz bin olur. Türkiye'nin hiç bir yerinde bu tatta elma yoktur. Bizim kırmızı yıldız elmamız çok değerlidir."

Elma üreticisi Yunus Kırmızıtaş da bu elmanın mutlaka değer görmesi gerektiğini vurguladı. Kırmızıtaş, "Biz Kalebaş köylüleri olarak geçimimizin yüzde 50'sini elmaya bağlamış durumdayız. Eğer bu bölgede bir meşrubat fabrikası olsa bizim bir elmamız bile heba olmaz. Yani yetkililerin bize bir yol açması lazım." dedi.

Yolcu otobüsünün bagajından 11 kaçak göçmen çıktıGaziantep'te, bir yolcu otobüsünde yapılan kontrolde bagaj kısmına gizlenen ve yurda kaçak yollarla girdiği belirlenen Afganistan uyruklu 11 kaçak göçmen yakalandı. Otobüs şoförü ile muavin hakkında 'göçmen kaçakçılığı' suçundan adli işlem başlatıldı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler