Geri Dön
Ekonomi'Siyaseten riskli millet için doğru'

'Siyaseten riskli millet için doğru'

Hükümetin yeni ekonomi modeli hakkında konuşan Erdoğan, "Belki siyaseten en riskli ama milletimiz için en doğru plan. Kur, enflasyon bugün artar, yarın düşer. Üretim ve istihdamdaki artış kalıcı" dedi.

'Siyaseten riskli millet için doğru'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hükümetin yeni ekonomi modeli için, "Belki siyaseten en riskli ama milletimiz için en doğru planı biz yaptık. Kur dediğin bugün artar, yarın düşer. Enflasyon dediğin bugün artar yarın düşer. Ama üretim ve istihdamdaki sağladığımız her artış kalıcı bir kazançtır" dedi. AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

‘Endişeyi anlıyoruz’

" - Yatırım, istihdam, üretim, ihracat odaklı büyüme stratejisiyle yolumuza devam edeceğimiz bu yeni politika bir anda ortaya çıkmış değildir. Geçtiğimiz 19 yılda yaptıklarımız bu atılıma hazırlık amacı taşıyordu.

- Milletimizin döviz kurundaki yükseliş ve fiyatlardaki artış gibi hususların yol açtığı belirsizlikler karşısında yaşadıkları samimi endişeyi anlıyoruz. Kurla ilgili beklentinin rakamı, seviyesi değil, istikrarın sağlanması noktasında olduğunun farkındayız.

- Türkiye, yüksek faiz üzerine kurulu para politikasını artık terk etti. Bunun yerine yatırımı, istihdamı, üretimi, ihracatı esas alan bir büyüme stratejisine geçmiş bulunuyoruz. Bu değişimi ya şimdi yapacaktık ya da en az bir neslin daha hayallerinden uzak kalmasına rıza gösterecektik. Belki siyaseten en riskli ama milletimiz için en doğru planı biz yaptık."

'Kur ve enflasyon dediğin bugün artar, yarın düşer'

Grup Toplantısı’nda Erdoğan şu mesajları da verdi:

“- Ülkemizin sınırlı kaynaklarının yüksek faizle başlayıp enflasyonla sonuçlanan bir kısır döngü içinde örselenmesi yerine reel sektöre yönelmesini sağlamaya çalışıyoruz. Düşük faizle bu kısır döngüden kurtardığımız para, yakında sağlanacak kur ve fiyat artışlarındaki dengeyle yatırıma, istihdama, üretime akacak. Artık faiz oranını tüm gelişmiş ülkeler gibi ülkemizin ihtiyacına göre belirleyeceğiz. Kur dediğin, enflasyon dediğin bugün artar yarın düşer. Ama üretim ve istihdamdaki her artış kalıcı bir kazançtır.”

Asgari ücrette ‘çok fevkinde’ mesajı

Meclis'ten ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Asgari ücret yakında belli olacak. Rakamların yükselmesiyle işten çıkarmaların olabileceği endişesi var. Değerlendirmeniz olur mu?" sorusunu da "Niye hep böyle endişeler üzerinden konuşuyorsunuz da olumlu bakmıyorsunuz? Halkımızı ezdirmeyeceğiz. Asgari ücrette bugüne kadar olmuşun çok çok fevkinde inşallah bir neticeyi açıklamış olacağız" diye yanıtladı.

'Stokçuluk yapan bedel ödeyecek'

“- Bu mücadeleyi verirken, yüksek kurdan döviz alıp daha yükselmesini bekleyenlerin, etiketlerine fahiş fiyatlar koyup haksız kazanç peşinde koşanların, malını iki kat üç kat fazlasına satmaya çalışanların sonu hüsran olacaktır. Stokçulara bu ülkeyi mezar edeceğiz. Stokçuluk haramdır. Bunu yapanlar varsa bedelini ödeyecekler.

- Ülkemizi yıllarca içinde çırpındığı kısır döngü ekonomisine tekrar mahkum edecek geri adım asla atılmayacak.”

Merkez Bankası’ndan dövize müdahale

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dün piyasaya satım yoluyla döviz kurlarına müdahale edildiğini bildirdi. Merkez Bankası'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir" denildi.

ABD'de teslim alındı! 14 eser Türkiye'ye getiriliyor
Bakan Akar TSK komuta kademesiyle sınırın sıfır noktasında
Mahallenin korkulu rüyasıydı! Pusuya yatan ekiplerden suçüstü!
Dünyanın takip ettiği kriz! Biden'dan yeni hamle geldi
O Ses Türkiye şampiyonu belli oldu! İşte büyük ödül...
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
Nükleer bombadan 500 kat daha güçlü! Uzaya gidiyor
Ömür hemşireye son veda! Vasiyeti yerine getirildi
Hava ulaşımına kar engeli! Çok sayıda sefer iptal edildi
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
Çalınınca gözyaşlarına boğulmuştu! Bakan Kurum'un hediyesi duygulandırdı
Volkan Demirel'in gözdesi Hull City yolunda!
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler