Geri Dön
EkonomiSON TUŞA BASILDI IMF’YE BORÇ BİTTİ

SON TUŞA BASILDI IMF’YE BORÇ BİTTİ

Türkiye’nin IMF’ye olan kredi borcunun son taksidinin transferi Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın tuşa basmasıyla gerçekleşti

SON TUŞA BASILDI IMF’YE BORÇ BİTTİ

Merkez Bankası’nın Ankara’daki tarihi taş binası, bir başka tarihi ana şahitlik etti. Türkiye’nin, Uluslararası Para Fonu’na (IMF) olan kredi borcunun son taksitinin transferi, Ali Babacan ve Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Babacan’ın tuşa basmasıyla ikisi dolar, ikisi euro olmak üzere 4 ayrı transferle IMF’ye son taksit ödenmiş oldu. Bugünün, yaklaşık 19 yıldan sonra Türkiye’nin IMF’ye borcunun sıfırlandığı tarih olduğunu belirten Babacan, “14 Mayıs valörlü bu transferleri biraz önce gerçekleştirdik. Ülkemiz için hayırlı olsun” dedi.
Türkiye’nin IMF’ye borcunu ödemesinin yanında, bundan sonraki dönemde IMF’ye kredi sağlayan ülkeler gurubuna girdiğini vurgulayan Babacan, şunları söyledi:
“Toplamda 5 milyar dolarlık bir taahhütte bulunduk. Bundan sonra buradan bir transfer yapmamız gerekirse, borç ödeme transferi değil, IMF’ye kredi verme transferi olacak. Onunla ilgili Merkez Bankası Başkanımız Erdem Bey (Başçı) IMF ile müzakereleri yürütüyor. Bu müzakerelerdeki teknik detaylar tamamlandıktan sonra ihtiyaçları olduğu zaman bize başvuracaklar, ‘ihtiyacımız var’ diye yazılı bilgi verecekler. Biz de kredi dilimini serbest bırakacağız.”
Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı da ülke adına çok sevindirici bir ana şahitlik ettiklerini belirterek, IMF’ye borcun kapanmasının “hayırlı, uğurlu olması” dileğinde bulundu.
Merkez Bankası yetkilileri, Başbakan Yardımcısı Babacan ve Hazine Müsteşarı Çanakçı’ya günün anısına hatıra para hediye etti.

Cenaze namazını kıldılar
İzmir’de Ak Partili gençler, Türkiye’nin IMF’ye borcunun sıfırlanması nedeniyle üzerinde ‘IMF’ yazılı tabutun arkasında temsili cenaze namazı kıldı. Sağanak yağmurun altında IMF’nin cenaze namazı kılanlara bazı vatandaşlar, “Halkın bankalara olan borcu ne olacak?” diye sordu.