Geri Dön

Suriye’ye giden ‘zeytinyağı’ kaçak akaryakıt olarak döndü

Yardım amacıyla Suriye’ye götürülen zeytinyağı bidonlarının kaçak petrolle döndüğü ortaya çıkarıldı. Bidonların boyutları sınırlanırken, konu için özel bir ekip görevlendirildi

Suriye’ye giden ‘zeytinyağı’ kaçak akaryakıt olarak döndü

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye’ye yardım amaçlı götürülen zeytinyağı bidonlarıyla kaçak akaryakıt geçirildiğinin tespit edildiğini, büyük bidonların sınırdan çıkışına izin verilmeyeceğini söyledi. Yazıcı, akaryakıt kaçakçılığını önlemek için özel ekip görevlendirileceğini, ucuz akaryakıt satılan yerlerde de araştırma yapılacağını bildirdi.
Yazıcı, dün Enerji Gazetecileri Medya Derneği’nin düzenlediği toplantıya katıldı. Yazıcı, Suriye’ye yardım amaçlı gönderilen ve içine zeytinyağı konulan bidonların boşaltıldıktan sonra, kaçak akaryakıt taşınması için kullanıldığını tespit ettiklerini söyledi. Bu kaçakçılığın önlenmesi için önlem aldıklarını belirten Yazıcı, Suriye’ye gönderilen yardım malzemelerinin taşındığı bidonlara boyut sınırlaması getirildiğini kaydetti.
Genelde bu amaçla 65 litrelik bidonların kullanıldığına dikkat çeken Yazıcı, alınacak önlemler uyarınca bidonların, hayvanların taşıyamayacağı boyutta olacağını ifade etti. Yazıcı, bir diğer kaçakçılık yönteminin de, gün içinde birkaç defa sınırdan geçen araçların kullandığı “yedek yakıt hakkı” olduğunu söyledi.

Özel ekip işe başlıyor
Kaçakçılığın önüne geçmek için bakanlık merkezinde 20 kişilik özel ekip kurulduğunu belirten Yazıcı, gümrük muhafaza ekiplerinin koordinesinde emniyet, jandarma gerekirse, diğer kurumlardan da eleman alınacağını kaydetti. Yazıcı, “Önümüzdeki günlerde bu ekipler görevlendirilecek. Bölgelere verilecek. Programları kendileri belirleyecek. Habersiz baskınlar yapacaklar. Bazı istasyonlar, ucuz akaryakıt satılıyorsa mesela, neden satıldığını araştıracaklar. İlk etapta 20 kişi. Taşradan destek alacaklar. Yoğun olarak kaçakçılığın gerçekleştiği alanlarda çalışma yapılacak” dedi.
Yazıcı, başlarda bu timlerde görev alacaklara savcı gibi görev yapma yetkisi verildiğini, ancak buna İçişleri Bakanlığı’nın karşı çıkması nedeniyle söz konusu düzenlemenin kaldırıldığını bildirdi.
Yazıcı, bu yılın ilk 10 ayında 52 bin 934 ton kaçak akaryakıt yakalandığını belirterek, bunun parasal değerinin 130 milyon TL olduğunu söyledi. Yazıcı, 2013’ün ilk 10 ayında 22 milyon 62 bin ton ham petrol ve akaryakıt elde edildiğini, buna karşılık 5 milyon 815 ton ham petrol ve akaryakıtın ise ihracat edildiğini belirtti.

Karttan akaryakıta 4 milyar lira ‘çektirdik’
Kredi kartı önlemlerinin gündeme geldiği bir dönemde, kredi kartıyla alınan akaryakıt miktarının büyüklüğü dikkati çekti. Bakanlık verilerine göre, Eylül 2013 döneminde Türkiye genelinde kredi kartı ile yapılan işlemlerin yüzde 10,9’u, banka kartı ile yapılan işlemlerin yüzde 7,52’si akaryakıt bayilerinden yapıldı. Bu rakam, parasal hacim olarak da sarasıyla yüzde 11,3 ve yüzde 10,9 oldu. Böylece eylülde bayiler tarafından kredi ve banka kartları ile yaklaşık 4,18 milyar TL’lik akaryakıt satışı yapıldı.

Pencereden düşen çocuk hayatını kaybettiSamsun'da 9 katlı apartmanın altıncı katındaki dairenin penceresinden düşen Semih Gökyar (13) hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber