Geri Dön

‘Tarihi sözleşme imzalandı’ iddiası

Türkiye ile Kuzey Irak arasında petrol, doğalgaz aramalarının yanı sıra uluslararası pazarlara ulaştıracak olan boru hatlarının yapımını da kapsayan sözleşmelerin bu hafta Ankara’da imzalandığı iddia edildi

‘Tarihi sözleşme imzalandı’ iddiası

Reuters Ajansı’na bilgi veren kaynaklar, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin Başbakan Tayyip Erdoğan ve Enerji Bakanı Taner Yıldız ile görüşmesinin ardından sözleşmelerin imzaladığını belirtiyor. Enerji Bakanlığı konu hakkında yorum yapmadı.

Kamu bankasına yatacak
Ajansa konuşan bir kaynak, sözleşmeler kapsamında Turkish Energy Company’nin (TEC) Kuzey Irak’ta 6 sahada petrol ve gaz aramaları yapacağını belirterek, “Exxon Mobil ile ortak yapılacak. TEC’in her bir saha için değişik oranlarda payı olacak” dedi.
Kaynaklar, Irak Başbakanı Nuri el Maliki’nin yakın zamanda Türkiye’yi ziyaret edeceğini, ardından Başbakan Erdoğan’ın Bağdat’a gideceğini belirtiyor.
Reuters’a göre kaynaklar, Kuzey Irak’ın ihraç edeceği petrolün parasının Türkiye’de bir kamu bankasında tutulması ve payların bölüşümü konusunda Bağdat ve Erbil arasında mutabakat sağlanana kadar tutarın bloke edilmesinin önerildiğini, bu sistemin hayata geçirilmesinin mümkün olduğunu belirtiyorlar.

Sultangazi'de yol kenarında fuhuş pazarlığıKoronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması ve yeni tedbirlerin alınmasına rağmen Sultangazi’de fuhuş pazarlıkları kameralara yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber