Geri Dön
EkonomiTarıma 840 milyon dolarlık yeni kaynak

Tarıma 840 milyon dolarlık yeni kaynak

Denizbank, sürdürülebilirlik bağlantılı ilk sendikasyon kredisi ile 840 milyon dolar tutarında yurtdışı kaynak sağladı. İşlem, 22 ülkeden 49 katılımcı ile sektörde son iki yıldaki en geniş katılımlı sendikasyon kredisi oldu. Sürdürülebilir tarımın finansmanı, işlemin performans kriterleri arasında yer aldı.

Tarıma 840 milyon dolarlık yeni kaynak

EKONOMİ SERVİSİ - Mizuho Bank Ltd’in aracı banka olduğu işlem, Bank of America, Emirates NBD Capital Limited, Mashreq Bank ve Standard Chartered Bank koordinatörlüğünde gerçekleşti; 9 banka ise yetkilendirilmiş lider düzenleyici (MLA) olarak işlemde yer aldı. Yüzde 110 yenileme oranı ile gerçekleşen işlemin toplam maliyeti dolar ve euro cinsinden sırasıyla LIBOR + yüzde 2.15 ve Eurolibor + yüzde 1.75 olarak gerçekleşti. Yılın ilk yarısında 410 milyon dolar tutarında yeni sendikasyon kredisi ve 435 milyon dolar tutarında yurtdışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon işlemi gerçekleştiren Denizbank’ın, Emirates NBD hissedarlığında ekonomiye sağladığı taze kaynak miktarı toplamda 3.6 milyar dolara ulaştı. Banka tarafından 2021 yılı başından itibaren temin edilen yabancı para fonlamanın yüzde 30’u sürdürülebilirlik bağlantılı olarak gerçekleşti.

Sürdürülebilirlik konusunu, çevresel ve sosyal sorumluluklarıyla bir bütün olarak ele aldıklarını belirten Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, şunları söyledi:

“Son iki yılın en geniş katılımlı sendikasyon kredisini gerçekleştirdik. Her biri farklı ülkeden 8 yeni bankanın da katılımı ile 22 ülkede yerleşik 49 yatırımcıdan bu kaynağı temin etmek, tesis ettiğimiz güven ilişkisini göstermesi açısından da çok değerli. Finansal hizmetlerin, engelli vatandaşlarımız ve çiftçilerimiz başta olmak üzere toplumun tamamı tarafından erişilebilirliğine verdiğimiz desteği artıracağız.”