Geri Dön
EkonomiTarımda su kullanımını yüzde 45 azalttı

Tarımda su kullanımını yüzde 45 azalttı

PepsiCo, Türkiye’de sürdürülebilir gıda sistemi inşa etmek için harekete geçti. Uçtan uca dönüşüm stratejisi olan PepsiCo Pozitif (pep+) ile Pozitif Tarım, Pozitif Değer Zinciri ve Pozitif Seçenekler olmak üzere üç alana odaklanacak.

Tarımda su kullanımını yüzde 45 azalttı

EKONOMİ SERVİSİ - PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Ece Aksel, PepsiCo Pozitif ile dünyayı dönüştürecek etkiyi yaratabilmek için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi. Aksel, “Türkiye’de 10 bin bin hektarın üzerindeki tarım operasyonlarımızla, damla sulama ve mini yağmurlama sistemlerinin kullanımını yaygınlaştırarak su kullanımını yüzde 45 azalttık. Ayrıca su kullanımımızı yiyecek fabrikalarında yüzde 18, içecekte ise yüzde 24 oranında azaltmayı başardık. Yenilenebilir enerjiye yaptığımız yatırımla PepsiCo ekosistemi içerisinde tüm dünyada yüzde yüz yenilenebilir elektrik hedefine ulaşan ilk ülkelerden biriyiz. Fabrikalarımızın tamamı sıfır atık prensibi ile çalışırken geri dönüştürülmüş pet kullanımında da lider firmalardanız” dedi.

Gelecek için

Aksel, yenileyici tarım uygulamaları, yüzde yüz yenilenebilir enerji ve ilham veren markalarıyla sürdürülebilir bir gelecek için pozitif etki yaratmaya odaklandıklarını kaydetti. Aksel, PepsiCo’nun 200’den fazla ülke ve bölgede, ürünleri tüketiciler tarafından günde bir milyardan fazla tüketilen bir şirket olarak sürdürülebilir gıda sisteminin oluşturulmasında anlamlı bir değişim sağlama fırsatına sahip olduğunu dile getirdi. Aksel, “Türkiye’de bu anlamlı değişim çabasına önemli katkılar sağlayan birçok çalışmayı hayata geçirdik. Pozitif Tarım’da 10 bin hektar üzerinde patates ve mısır üretiminin yapılmasını sağlayan bir şirket olarak teknoloji kullanımı, organik gübre ve çiftçilerin bilinçlendirilmesi uygulamaları hayata geçti” dedi.

 

Elektrik faturalarında yeni dönem! Bakan Dönmez duyurdu
Antalya'yı fırtına vurdu! Uyarı üstüne uyarı geldi
Gündem olan düğünle ilgili damat konuştu: 'Eşim istemedi...'
Slovakya’da 3. doz aşı yaptıranlara para verilecek
Erdoğan'dan Müşterek Kuvvet Komutanlığı'na ziyaret
‘Bitrota’ soruşturmasında yeni gelişme! İstanbul'a getirildi
Son dakika... İran'ın savaş gemisi battı!
Türk-İş'ten asgari ücret mesajı! Bu rakamın altında...
18 yıl perde açmadı! Cesetlere yaptıklarına duyanlar inanamadı
Almanya'da Serdar Dursun patlaması! 'Frankfurt için bir şans'
Bu görüntüler İstanbul'dan! ‘Cansiperane vaziyette görev’
İrem Derici'ye nazar değdi! 'Ölü gibi yatıyorum'
Salih Uçan iddiası: 'Her şey altüst oldu! Ozan Tufan...'
Boşandılar ama kopamadılar! Merve ile Gürhan...
Yeni yıl için kurumsal hediye önerileri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler