Geri Dön

‘TCMB en az FED kadar bağımsız’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘en az FED kadar bağımsız’ olduğunu söylediği TCMB’nin fiyat istikrarının yanında finansal istikrarı da gözetmesi gerektiğini belirtti

‘TCMB en az FED kadar bağımsız’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) en az ABD merkez bankası FED kadar bağımsız olduğunu söyledi. Dünya Ekonomik Forumu için İsviçre’nin Davos kasabasına giden Albayrak forum kapsamındaki bir panelde konuştu. ‘Küresel Büyüme Gündemini Şekillendirme’ başlıklı panele Albayrak’ın yanı sıra Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Kanada Maliye Bakanı William Francis Morneau ve Harvard Üniversitesi’nden Carmen M. Reinhart katıldı.

‘TCMB en az FED kadar bağımsız’Türkiye’nin borç karnesinin çok sağlam olduğunu belirten Albayrak “Borç oranı görece yüksek olan özel sektörün dahi benzerlerine göre durumu iyi. Özel sektörün borcunun bir bölümü ihracatçıların karşılıklı kredilerinden kaynaklanıyor. Türkiye’nin yerel krizlerin üstesinden gelme konusunda güçlü bir karnesi var” dedi.

İhracat iyi gidiyor

Avrupa Birliği’nde kamu borcunun milli gelire oranının yaklaşık yüzde 90 seviyesinde olduğunu, bu oranın Türkiye’de ise yüzde 32’lerde seyrettiğini anımsatan Bakan Albayrak, Türkiye’nin AB’nin Maastricht Kriterleri’nde belirlenen değerleri yerine getirdiğini anlattı.
Türkiye’nin son beş yıldaki ihracat performansının önceki beş yıldan çok daha iyi olduğunu kaydeden Albayrak “Türkiye’nin özel sektörü bölgedeki karmaşalardan sıyrılmada çok şey öğrendi” ifadesini kullandı. Albayrak, “Son 16 yılda altyapı ve enerjiye çok yatırım yaptık” diye konuştu.

Finansal istikrar

Bakan Albayrak bir soru üzerine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) tek sorumluluğunun fiyat istikrarı olmadığını, finansal istikrarı da gözetmesi gerektiğini kaydetti. Albayrak “TCMB en az FED kadar bağımsız” dedi. Albayrak, “Çünkü gelişmekte olan ekonomilerin büyümeye, istihdamı ve yatırımları artırmaya ihtiyacı vardır” yorumunu yaptı.

Türkiye’de üretimin ve nüfusun arttığını belirten Albayrak “Üretimde çok rekabetçi bir özel sektörümüz var. İhracat yapıyoruz, üretim yapıyoruz ne gerekirse yapıyoruz. Mali politika tarafında güçlü bir bilançomuz var, teşviklerimiz var” diye konuştu.

Tek haneli enflasyon öngörüsü

Gelecek dört yıl boyunca seçim olmayacağını ifade eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak şöyle devam etti:
“Yeni sistemin performansı çok mükemmel sonuçlar gösterdi. Faiz oranları çok yüksekti şimdi düştü. Enflasyon faiz oranını etkiliyor. Tek haneli olacağını göreceğiz. Türkiye’de ilk defa kurumlar aynı hedefe sahip. Türkiye’de güçlü bir değişiklik geliştiriyoruz.”

‘Yeni ticaret anlaşmaları zamanı’

Küresel çerçevede en çok belirsizlikten endişelendiğini dile getiren Albayrak “Herkes, her ülke bir çözüm bulmaya çalışıyor. Bazı dönemlerde 2009’daki yerde değiliz. Ekonomik açıdan daha koordineli haldeyiz. Yeni ticaret anlaşmalarının zamanı. Bir şekilde siyasi açıdan baktığımızda liderliğe ihtiyacımız var. Belirsizlikten daha fazla bir şeylerin belli olması için liderliğe ihtiyacımız var” dedi.

ABD’nin Hazine Bakanı Mnuchin ‘Greta’ya takıldı!

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg’in yaptığı ABD’nin büyümesi ile ekonomi ve iklim merkezli açıklamalara atıfta bulunarak, ünlü isme “finans eğitimi” çağrısında bulundu.

ABD’li Bakan Davos’ta düzenlenen Ekonomi Forumu’nda yaptığı esprili açıklamada, “Greta baş ekonomist mi? Acaba kim? Kafam karışık” derken, sözlerine şöyle devam etti:

“Kendisi öncelikle bir üniversiteye gidip ekonomi eğitimi alsın. Sonrasında gelip söyledikleri ne anlama geliyor bize anlatsın.”

‘2020 yatırımcılar için güzel bir giriş yılı’

Davos’ta temaslarda bulunan Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü Zafer Sönmez, uluslararası yatırımcılarla gerçekleştirdikleri görüşmelerle ilgili olarak, “Girişimci devletin elini taşın altına koyduğu bir alan düşünüyoruz. Bazı madenlerimizi aktive etmek niyetindeyiz. Kaliteli sermaye yatırımı koyduğumuz bir döneme gireceğiz. 2020 yatırımcılar için çok güzel bir giriş yılı olacak” dedi.

Sönmez ayrıca, “Türkiye’nin doğrudan yabancı sermayeyi artırdığı bir döneme giriyoruz. TVF üç yıllık bir fon olarak emekleme dönemini aşmış bir fon. Çok agresif ve pozitif hedeflerimiz var. Bunları hayata geçireceğiz. Daha yeni başlıyoruz. Şu anda at yarışları ile ilgili süreç devam ediyor. Sürecin ortalarındayız, ihaleyi senenin ilk yarısında yapmayı planlıyoruz” açıklamasını yaptı.

Katılım ücreti ‘28 bin $’

Dünya liderlerini ve milyarderleri yılda bir İsviçre’de buluşturan Davos Ekonomi Forumu’na katılımın faturası ortaya çıktı. Organizasyona üyelik tabanlı kurumsal ve profesyonel olarak katılım mümkünken bireysel katılımın da önü açık. İş dünyasından Davos’taki zirveye katılmanın kişi başına ücreti ise 28 bin dolara (168 bin TL) karşılık geliyor.

Politik liderler ve aktivistler ise katılım için herhangi bir ücret ödemiyor. Üyelik tarafında ise şirket başına yıllık ücretler 620 bin dolara kadar çıkabiliyor.

Tatilcilerin dönüş çilesi başladı! Uzun kuyruklar oluşturduÇanakkale’de, Kurban Bayramı’nın üçüncü gününde tatilciler yollara düştü. Tatillerini Ege bölgesinde geçiren vatandaşlar bugün itibariyle dönüş yoluna geçti. Çanakkale Feribot İskelesine gelen tatilciler, burada uzun araç kuyrukları oluşturdu. Öte yandan bugün Anadolu Otoyolu'nun İzmit kesiminde de yoğunluk devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber