Geri Dön
EkonomiTekstil sektörü rekora koşuyor

Tekstil sektörü rekora koşuyor

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, “Sektörümüz son 12 ay içerisinde 200’den fazla ülkeye 10.6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek, bir önceki döneme göre yüzde 7.3’lük bir artış yakaladı.

Tekstil sektörü rekora koşuyor

Tekstil sektörü olarak son 12 ay içerisinde gerçekleştirdiğimiz 10.6 milyar dolarlık ihracat ile son 4 yılın rekorunu kırdık” dedi. Öksüz, şöyle konuştu:

“Mevcut pazarlarımızda ihracatımızı artırdığımız gibi hayata geçirdiğimiz projelerle yeni pazarlara açılmaya başladığımız bir 12 ay oldu. 2018 yılının sonuna kadar ihracatımız bu seviyede artmaya devam ederse Cumhuriyet tarihinin tekstil ve hammaddeleri sektöründe en yüksek ihracat rekoruna ulaşacağımıza inanıyorum. Bu sene bütün alt sektörlerimizde rekorlar kıracağımız bir yıl olacak.”

‘Katma değere sahibiz’

Sektörün, kapasite kullanım oranlarından ihracatın kilogram başı değerine kadar her anlamda ciddi artış yakaladığını kaydeden Öksüz, “Gerçekleştirmiş olduğumuz son 12 aylık ihracatın birim fiyatı 4.7 dolar. Bu da ülkemiz ihracat birim fiyatının üç katından fazla. Ülkemizin en çok ihracat gerçekleştiren 6’ncı sektörüyüz ve ülkemizin genel ihracatından aldığımız pay da yüzde 7’lere yaklaştı. Her iki alanda da bu payı artırabilmek için katma değeri yüksek ürün ihraç etmemiz, yeni açıldığımız pazarlarda da payımızı artırmamız gerekiyor. Türk tekstil sektörü olarak dünya modasına yön verebilecek güce ve katma değere sahibiz” diye konuştu.

Radyasyon Onkolojisi Tedavisinde Beslenme | Sağlık Sohbetleri - Cnnturk.comCnnturk.com’da ekrana gelen Sağlık Sohbetleri’nde her hafta uzman konuklar, bilimsel araştırmalar ışığında, sağlıkla ilgili son gelişmeleri, farklı hastalıkları ve bu hastalıklara yönelik klinik beslenme tedavilerinin önemini tartışmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler