Geri Dön
EkonomiTekstilde gündem Yeşil Mutabakat

Tekstilde gündem Yeşil Mutabakat

Türk Tekstil Sektörü Sürdürülebilirlik Eylem Planı’nın detayları açıklandı. Sektör eylem planıyla birlikte Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyumu hedefliyor.

Tekstilde gündem Yeşil Mutabakat

 

AYLİN RANA AYDİN - Tekstil sektörü, sürdürülebilirlik eylem planını açıkladı. Eylem planıyla birlikte kalıcı bir dönüşüm sağlayarak küresel ihracattaki pazar payını artırmayı hedefleyen tekstil sektörü, Avrupa Yeşil Mutabakatı’na da uyum sağlamayı planlıyor. Türkiye eylem planıyla aynı zamanda Avrupa’daki geri dönüşüm merkezlerinden biri olmak istiyor. Yılın ilk yarısında 6.2 milyar dolar ihracatla tüm zamanların en yüksek ihracatını gerçekleştiren ve dünyanın en büyük beşinci ihracatçısı olan tekstil sektörü sürdürülebilirlik konusunda öncü olmak için harekete geçti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) öncülüğünde Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri tarafından, ‘sürdürülebilir tekstil’ vizyonunu tüm sektörde tabana yaymak amacıyla hazırlanan ‘Türk Tekstil Sektörü Sürdürülebilirlik Eylem Planı’nın detayları açıklandı. Plan kapsamında tekstil sektörü atık suların geri kazanımı, sektörün enerji tüketiminin azaltılması, geri dönüşüm gibi birçok önemli konuda somut adımlar atacak.

Yeşil Hat açılıyor

TİM Başkanı İsmail Gülle, bir süre önce 12 ana maddeden oluşan Sürdürülebilirlik Eylem Planı açıkladıklarını hatırlatarak tekstil sektörünün de bu çerçevede eylem planını oluşturduğunu ifade etti. Gülle, “ALO TİM bünyesinde Yeşil Hattı devreye alıyoruz. Firmalarımız sektör bazında yeşil dönüşümle ilgili soruların cevaplarını, TİM ve Birlik çatısı altındaki uzman ekiplerimizden alacak” diye konuştu.

Risk değil, fırsat

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, Avrupa’da geri dönüşüm merkezi bulunan beş ülke olduğunu ve Türkiye’nin bu alanda altıncı ülke olmasını hedeflediklerini kayderek, “Sürdürülebilirlik olgusunu, bir risk değil dönüşüm süreci olarak görmeli ve fırsat olarak değerlendirmeliyiz” dedi. TİM Sektörler Konseyi Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Başkanı Zeki Kıvanç, “Döngüsel ekonomi, kaynak verimliliği, dijital dönüşüm, karbon ayak izi gibi konular önümüzdeki dönemde en çok konuşacağımız konuların başında gelecek” derken Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Fikret Kileci, sektörün elektriği yoğun kullandığını ve AB’ye ihracatta karbon engeline takılması riski bulunduğunu anlattı.

Tekstilde gündem Yeşil Mutabakat

7 maddede eylem planı

Eylem planının detaylarını açıklayan TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı ve Tekstil Sektörü Sürdürülebilirlik Komite Başkanı Sultan Tepe, maddeleri şöyle sıraladı:

1- Tekstil Sürdürülebilirlik Platformu oluşturulacak.

2- Sürdürülebilir hammadde girişimleri, üretimde sertifikalı materyallerin kullanımı teşvik edilecek.

3- Tekstil tedarik zincirinde izlenebilirliği desteklemek için projeler geliştirilecek.

4- Tekstil Geri Dönüşüm Merkezi Projesi’nin hayata geçirilmesi için girişimler başlatılacak.

5- İklim çalışmalarıyla kurumlarda bilimsel karbon ayak izi ölçüm ve raporlaması ile pilot uygulamaların hayata geçirilecek.

6- Boyahane ve diğer işletmelerde su ve enerji tüketiminin asgariye indirilmesi için finansal kaynak yaratmak üzere girişimlerde bulunulacak.

7- Kurumsal sosyal sorumluluk alanında iş sağlığı ve güvenliği risklerinin en aza indirilmesi, kadın çalışan istihdam oranının artırılması için projeler geliştirilecek.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Gaziantep'te gelin ve damada takı yerine araç lastiği hediye ettilerGaziantep'in İslahiye ilçesinde servis şoförünün düğün töreninde, çifte takı yerine minibüs lastiği hediye edildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler