Geri Dön

Telefon zili artık videolu çalacak

Cebit Bilişim Fuarı’nda telekomünikasyon alanında geliştirilen yeni nesil ürün ve servisler öne çıkıyor. Bunlardan biri de videolu telefon zili

Telefon zili artık videolu çalacak

Cebit Bilişim Fuarı’na bünyesindeki grup şirketleriyle birlikte katılan Türk Telekom, etkinlikte, yakın zamanda tüketicilerin hayatına girecek olan yeni nesil telekom servislerinin tanıtımını yapıyor. Türk Telekom, Avea ve TTNet’le birlikte aynı standı paylaşan firma, burada karşılıklı sinerjiyi yakalayarak, sabit-mobil hat ve internette uyum içinde çalışmayı sağlayan ürünleri sergiliyor.
Bu kapsamda Avea ve TTNet, üçüncü nesil (3G) şebeke ve Wi-Fi hizmetlerini birlikte pazarlamayı planlıyor. Şu anda sayısı 1.500’ü bulan ve çevresinde hızlı kablosuz internet bağlantısı sağlayan Wi-Fi baz istasyonları yeni dönemde 3G istasyonu olarak da kullanılabilecek. Sanal operatörlük lisanslarının çıkmasıyla TTNet, Avea’dan bu hakkı alarak, 3G hizmetleri verebilecek. Benzer uygulamayla Avea da Wi-Fi servislerinden abonelerini yararlandırabilecek. Bu kapsamda şu anda 1.500 olan Wi-Fi baz istasyonu sayısı da hızlı bir şekilde 6 binli rakamlara kadar çıkartılacak.

Video çek, izlet...
Türk Telekom’un standında geçtiğimiz aylarda satışına başlanan Videofon servisiyle ilgili yenilikler de var. Cep telefonlarında 3G başlamadan daha önce sabit hattan görüntülü iletişime geçen Türk Telekom, bu kapsamda Videofon’daki içerik servislerine de ağırlık vermeye başladı. Fuarda Videofon’da çalma sesinin görüntülü olarak yapılabilmesini sağlayan ‘video ring’ ürünü tanıtılıyor.
Kullanıcılar Videofon’dan arama yaptığında belirleyecekleri videoların karşı tarafta görüntülenmesini bu sistem sayesinde sağlayabilecek. Cep telefonları veya video kameralarla çekilen görüntüler bu amaçla kullanılabiliyor. Videofon cihazları ile internette dolaşabiliyor, görüşme esnasında karşı tarafın fotoğrafı çekilebiliyor ve SIM kart okuyucu özelliği ile cep telefonlarına kayıtlı ev/iş numaraları cihaza kopyalanabiliyor.

Telefon zili artık videolu çalacak

Fuarın en dikkat çekici unsurlarından biri, TT standındaki 2 metrelik boyuyla dev robot “Titan” oldu.

Telefon zili artık videolu çalacak

Avea, Vringa’yı tanıttı
Türk Telekom’un görüntülü zil tonu servisinin bir benzeri Avea’da ise Vringo ismiyle mobil platforma taşınmış durumda. Avea’nın gençlik platformu olan Patlican abonelerinin yararlanabildiği yeni servisle çekilen görüntülerin, yapılan aramalarda, zil tonu çalarken karşı tarafa izletilebiliyor.
Avea’nın 2 ay boyunca Patlican abonelerine ücretsiz olarak kullandıracağı bu uygulama daha sonra ücretli hal alacak.

Telefon zili artık videolu çalacak

iPhone’un sıkı rakibi geldi;
Türkiye’de geçen hafta piysaya çıkan Apple iPhone’un en ciddi rakipleri arasında gösterilen Samsung’un i900 Omnia modeli fuarda sergileniyor. Dokunmatik ekranlı ve GPS özellikli yeni model telefon, Microsoft Windows Mobile işletim sistemini farklı bir arabirim ile tüketiciye sunuyor.
HTC’nin Touch Diamond modeliyle pek çok ortak noktaya sahip olan ürün kullanıcıya 3.2 inç boyutunda 240-400 çözünürlüklü dokunmatik ekran, 5 megapiksel otomatik odaklanmalı kamera gibi özellikler sunuyor.
Kablosuz internet alanında Wi-Fi ile üçüncü nesil şebeke (3G) desteği de sunan yeni model cihazın diğer özellikleri arasında RDS’li FM Radyo ile 8 ve 16 GB dahili hafıza seçenekleri yer alıyor.

Teknosa oyuna daldı...
Fuarın girişinde kurulan Teknosa’nın fuara özel olarak hazırladığı mağazasının açılışı dün yapıldı. Açılışa, Teknosa Yönetim Kurulu Başkanı ve Sabancı Holding Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer ile Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane katıldı.
Teknosa bu yıl fuarda özellikle oyun temasının üzerine gidiyor. Mağazada kurulan oyun alanlarında, oyunların en son sürümleri ilk kez denebiliyor.
Mağazada Türkiye’ye ilk kez gelecek oyunlar da yakından görülebiliyor. Bu kapsamda mağazada kurulan 16 adet PC üzerinde FIFA 2009 oyunu tanıtılıyor.
PES tutkunları ise 2009 versiyonunu PS3 üzerinde deneme fırsatı buluyor. 10 adet PS3 üzerinde oyuncular PES’in yanı sıra Resistance 2, NBA2K9 , Killzone 2, Tomb Raider Underworld ve Little Big Planet gibi merakla beklenen oyunları da piyasaya çıkmadan önce deneme fırsatı yakalıyor.

Telefon zili artık videolu çalacak

Kablosuz hızda 300 Mbit
AirTies’ın yeni model kablosuz internet modemi 11N şu anda kullanılan 11B ve 11G teknolojilerinin devamı olan nitelendiriliyor. 11N modeli ürün kablosuz ürünlerde bağlantı hızını 300Mbps’e yükselterek, ev veya ofiste aynı anda yüksek çözünürlükte video izleme, yüksek hızda internete erişim ve kablosuz olarak müzik dinleme imkân tanıyor. 11N teknolojisi kullanıcılara aynı zamanda 5GHz’lik yeni bir frekans sunuyor: Bu frekansı destekleyen ürünler kullanıldığında, çevredeki mevcut 2.4GHz iletişim bandında kullanılan kablosuz ağlarla veri iletim kaybı yaşanmadan yüksek hızda veri transferi yapmak mümkün oluyor.

Mısır'da Kovid-19'a yakalanan Türk aile ambulans uçakla Türkiye'ye getirildiMısır'da yeni tip corona virüse (Kovid-19) yakalanan Türk vatandaşları Kader ve Veli Biçer çifti ile çocukları, ambulans uçakla Türkiye'ye getirildi.Kovid-19 testi pozitif çıkan 38 yaşındaki Kader Biçer ile koronavirüs semptomları gösteren eşi Veli ve çocukları Ensar (18), Ebrar (12) ile Erva Biçer'i (4) taşıyan Sağlık Bakanlığınca tahsis edilen ambulans uçak, Kahire Uluslararası Havalimanı'ndan Tekirdağ'daki Çorlu Atatürk Havalimanı'na indi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber