Geri Dön

Temsa yüzde 100 elektrikli otobüsünü yola çıkarıyor

Türkiye’nin yüzde 100 yerli ilk elektrikli otobüsü Temsa Avenue EV, yollara çıkıyor. Temsa ile Aselsan’ın ortak üretimi olan Avenue EV, 8 dakikada tam şarja ulaşabiliyor ve tek şarjla 50-70 kilometre gidebiliyor.

Temsa yüzde 100 elektrikli otobüsünü yola çıkarıyor

Sabancı Holding şirketlerinden Temsa ve T Aselsan işbirliğiyle geliştirilen ilk yüzde 100 yerli elektrikli otobüs Avenue EV’nin tanıtımı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de katılımıyla İstanbul’da yapıldı. Aselsan Genel Müdürü Faik Eken, savunma sanayii dışındaki alanlarda da özgün ürün ve teknoloji geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Eken, şöyle devam etti:

İleri teknoloji

“2015 yılında Temsa ve Aselsan ekiplerimiz, TÜBİTAK TEYDEB desteği de alarak başlattıkları projeyle belediyelerin şehir içi toplu taşıma ihtiyacını karşılayabilecek özgün bir otobüs geliştirdi. Biz bu projede elektrik motorunu, motor sürücü birimini, araç kontrol birimini, sürücü gösterge panelini, güç kontrol birimlerini, araç batarya yönetim sistemini özgün olarak 10’dan fazla sayıda yerli alt yükleniciyle tasarladık, geliştirdik. Geliştirilen otobüste yeni bir teknik olan bataryaların hızlı şarj imkanı var. Bu sayede otobüsler rotalarında belirlenecek duraklarda çok kısa sürede tam şarjlı hale gelebiliyor.”

Temsa yüzde 100 elektrikli otobüsünü yola çıkarıyor

Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul da Sabancı Topluluğu’nun inovasyon ve Ar-Ge’ye önem verdiğini belirterek, Temsa Ar-Ge Merkezi’nin kendileri için büyük gurur kaynağı olduğunu ifade etti.

Kurtul, yüzde 100 Türk mühendislerinin ürünü olan Avenue EV’nin, modern şehirlere yakışan, ileri teknoloji ürünü, temiz ve sessiz bir şehir içi toplu taşıma çözümü olduğunu hatırlatarak, “Bu otobüs yüksek verimli, hafif ve yüzde 100 yerli çekiş sistemiyle dikkati çekiyor. Bu başarılı işbirliği bize büyük gurur veriyor” diye konuştu.

8 dakikada tam şarj

Küresel ihtiyaçlar göz önüne alınarak geliştirilen Avenue EV, fosil yakıt yerine sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan elektrikle çalışıyor. Araç, 8 dakikada tam şarja ulaşabilen hızlı şarj özelliği sayesinde duraklarda kısa süreli şarjlarla kesintisiz hizmet sunuyor.

Elektrikli çekiş sistemi ile sıfır karbon emisyonuna sahip otobüs, aynı zamanda sessiz, konforlu, yüksek performanslı ve son teknolojiyle donatıldı. Avenue EV’de klima sistemleriyle yolcu kabini hem soğuk hem de sıcak havalarda konforlu seyahat imkanının yanı sıra araç içi internet bağlantısı opsiyonu da sunuyor. Avenue EV 35 oturan, 52 ayakta ve bir tekerlekli sandalyeli yolcu alabiliyor. Geniş iç hacme sahip Avenue EV, Aselsan’ın geliştirdiği yüksek verimli, hafif ve yüzde 100 yerli elektrikli çekiş sistemi sayesinde uzun süre bakım gerektirmeden yüksek verimle hizmet verebiliyor. Araç, tek şarjla 50-70 kilometre gidebiliyor.

İYİ Partili Ümit Özdağ'dan İl Başkanı Buğra Kavuncu ile ilgili bomba FETÖ iddiasıİYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, CNN Türk'te Ahmet Hakan'la Tarafsız Bölge'de ses getirecek flaş açıklamalarda bulundu. Özdağ, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olduğunu iddia etti. Öte yandan programa telefonla bağlanan Buğra Kavuncu, Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber