Geri Dön
Ekonomi‘Toprağı koruyamazsak mirasımız açlık’

‘Toprağı koruyamazsak mirasımız açlık’

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, toprağı korumaya yönelik tedbirler alınması gerektiğini  belirterek, “Topraklarımızı koruyamazsak miras olarak çocuklarımıza açlık bırakırız” dedi.

‘Toprağı koruyamazsak mirasımız açlık’

EKONOMİ SERVİSİ - Bayraktar, Toprak Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, salgın döneminde toprağın öneminin daha da anlaşıldığına işaret etti. Toprağı korumaya yönelik alınması gereken tedbirlere değinen Bayraktar, şunları kaydetti:

“Tarım topraklarının ivedilikle arazi kullanım ve üretim planlaması yapılmalıdır. Tarım arazilerinin miras yoluyla parçalanması önlenmeli, arazi  bankacılığı uygulamaları arazi toplulaştırma çalışmalarıyla birlikte yürütülmeli.  Alternatif marjinal tarım arazileri mevcutken, verimli tarım arazileri tarım dışı amaçlarla kullanılmamalıdır. Birinci sınıf sulamaya uygun tarım arazilerinin  imara açılmasına asla izin verilmemelidir. Turizm, madencilik ve ulaştırma için verimli tarım arazilerimiz kullanılmamalı, meyve ağaçları, zeytinlikler kesilip  buralara yazlıklar inşa edilmemeli. Valilikler ve belediyeler, verimli tarım arazilerinin korunması konusunda hassas hareket etmeli.

Ekilmedik bir karış  arazimiz kalmamalı. Atıl durumda bekleyen 2 milyon hektar civarındaki hazine arazisi acil olarak tarımsal üretime kazandırılmalı.”

Magazin Haberleri Bülteni (5 Ağustos 2021)İşte magazin gündeminin öne çıkan başlıkları;

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler